Marcin Wróbel: każda historia wymaga znalezienia odpowiedniego języka
"Poniemieckie" to opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk w swojej książce tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów. - Bezpośrednio po wojnie Polacy wchodzili do tych domów i w wielu przypadkach musieli przeprowadzić wewnętrzną walkę, by dom, który dotychczas należał do wroga, stał się ich domem. W kolejnym pokoleniu - moich rodziców, to nie stanowiło już takiego problemu, przynajmniej w warstwie świadomej. Dopiero trzecie pokolenie, nasze, odzyskuje te przedmioty, daje im życie na nowo. te przedmioty są dla nas "vintage" i "retro", są piękne i ciekawe, a to cała masa rzeczy, którymi się do dziś otaczamy, i które do dziś są w naszym posiadaniu. To takie "ikony poniemieckiego": buteleczki, słoiki, solniczki, porcelana, a nawet meble.
ZOBACZ TAKŻE "Donikąd" O podróży w głąb Rosji >>>
Karolina Kuszyk wspominała w Czwórce także swoje dzieciństwo, spędzone w Legnicy - czas, w którym budziła się w niej ciekawość historyczna. - "Poniemieckie" było dla mnie zawsze czymś tajemniczym i niezdefiniowanym. Dorastałam w PRL-u, kiedy niezbyt chętnie mówiło się na ten temat. Czułam więc i dostrzegałam atmosferę niedopowiedzenia - tłumaczyła rozmówczyni Dominiki Klimek.
Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której m.in. o zbliżającym się spotkaniu autorskim z Adamem Robińskim, który napisał książkę "Kiczery. Podróż przez Bieszczady", a także z innymi autorami książek non fiction, które niebawem ukażą się na rynku. POSŁUCHAJ >>>
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Karolina Kuszyk (autorka książki "Poniemieckie")
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 16.09
kd