Zwykle zaczyna się w wieku 4-6 lat od kontaktu z małym syntezatorem dla dzieci, potem pojawia się pianino i w końcu fortepian. Tak rozpoczyna się często przygoda z muzyką artystów, którzy startują w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie - Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Wraz z rozpoczęciem tegorocznego Konkursu w Czwórce przybliżamy sylwetki artystów biorącym w nim udział.
04:37 Czwórka/Wybieg artystyczny - Konkurs Chopin artyści 04.10.2021.mp3 Rozmowa z artystami biorącymi udział w XVIII Międzynarodowy Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Wybieg artystyczny/Czwórka)
Cztery utwory, czyli około 30 minut grania, od których zależą ich dalsze losy w Konkursie. Niektórzy pianiści pierwszy etap Konkursu Chopinowskiego mają już za sobą. Wśród nich jest Tomek Marut, który zagrał jako drugi, tuż po występie reprezentantki Chin otwierającej przesłuchania. Jak sam mówi, jego fascynacja muzyką zaczęła się od taty, który skończył Wrocławską Akademię Muzyczną i jest organistą.
- Na fortepianie zacząłem tak naprawdę grać od siódmego roku życia, ale z muzyką miałem kontakt wcześniej. Z muzyką Chopina zetknąłem się dzięki słuchaniu nagrań Konkursu Chopinowskiego, była również obecna w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej, gdzie muzyka jest wszędzie, jak lekcja języka polskiego czy matematyki - opowiada Tomek Marut. - Muzyka, jeżeli jest dobrze wykonana i skomponowana, to jest zawsze dobrej jakości. Dlatego nigdy się nie ograniczałem do jednego gatunku muzyki.
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny
XVIII Konkurs Chopinowski | I etap | Tomasz Marut
Jak przyznaje artysta, jako nastolatek słuchał różnych gatunków muzycznych, od rock and rolla po metal, docenia również niektóre kawałki rapowe i hiphopowe. - Jeżeli coś jest dobrze zrobione, to dobrze tego słuchać - mówi.
W czasie wolnym lubi spędzać czas ze swoją dziewczyną i psem. - Jak nie gram, pomijając pracę taką jak ćwiczenie na fortepianie czy pracę w szkole, to spędzam czas z narzeczoną i naszym psem - zdradza Tomek Marut. - Lubię zabrać ją po prostu na randkę czy na długi spacer. Fortepian zajmuje każdą część mojego życia. Zarówno w sferze zawodowej, jak i hobby. Jest moją pasją. Dawno temu podjąłem decyzję, że z muzyką chcę związać swoje życie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie bez niej życia.
Kolejną uczestniczką Konkursu Chopinowskiego, z którą rozmawiamy, jest Zuzanna Pietrzak. Na fortepianie gra od siódmego roku życia. - To nie tak, że sobie nie wyobrażam swojego życia bez fortepianu. Jednak najchętniej wyobrażam sobie, że mogłabym robić różne rzeczy właśnie z nim związane. Myślałam o tym, że - jak już przyjdzie moment - to żeby uczyć w jakiś konkretny i dobry sposób - opowiada. - Wyobrażam sobie, że mogłabym koncertować i robić również inne rzeczy związane z moimi zainteresowaniami. Moją grą na fortepianie chciałabym też robić coś dla innych.
XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, I etap: Zuzanna Pietrzak
Jak podkreśla artystka, nie stara się myśleć o wyniku Konkursu, ponieważ po latach konkursowych doświadczeń wie, że wygrana to także loteria. Podczas Konkursu chce skoncentrować się na najlepszym wykonaniu programu. - Kiedy człowiek wygrywa Konkurs Chopinowski, musi się liczyć z tym, że czeka go ogromna kariera i ogromna ilość koncertów - opowiada. - Wiąże się to też z dużą ilością podróży, samotnie spędzonych godzin przy fortepianie, na lotniskach i w hotelach. Wydaje mi się, że jest to bardzo obciążające psychicznie, więc to nie jest dla wszystkich.
W najbliższych dniach w Czwórce przedstawimy sylwetki kolejnych uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
***
Tytuł audycji: Artystyczny wybieg
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 03.10.2021
Godzina emisji: 15.10
aw