Układ odpornościowy - co trzeba o nim wiedzieć w czasie pandemii?
Jak wynika z badań zaburzenia smaku i węchu u osób, które przeszły koronawirusa, mogą utrzymywać się miesiącami. Z myślą o nich powstała nowa książka kucharska "Taste & Flavour". Można ją pobrać za darmo w formie pliku pdf na stronie Life Kitchen, angielskiej szkoły kulinarnej działającej w modelu non-profit.
04:14 czwórka pierwsze słyszę 12.04.2021 książka kucharska.mp3 Co znajdziemy w brytyjskiej książce kucharskiej dla osób z zaburzeniami smaku i węchu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Ten plik z przepisami jest bardzo fajny - ocenia dietetyk Magdalena Czyrynda-Koleda. - Gdy patrzymy na te zdjęcia, bo ta książka to nie tylko czyste przepisy, to jemy samym wzrokiem - dodaje. Książka ta powstała po konsultacjach z lekarzami, którzy pracowali z pacjentami (też onkologicznymi), którzy mają bardzo często zaburzenia smaku i węchu.
We're thrilled announce the WORLD’S FIRST, FREE cookbook for people experiencing taste and smell changes as a result of...
Opublikowany przez Life Kitchen Czwartek, 18 marca 2021
Autorzy Ryan Riley i Kimberley Duke na podstawie zebranych informacji ułożyli specjalne przepisy dla ozdrowieńców. Położyli nacisk na temperaturę czy konsystencję potraw. - Często to, co jest delikatne w smaku, o prostej gładkiej konsystencji jest połączone z drugim elementem, ziarnistym, wyrazistym, jak choćby taco zrobione z plastrów ananasa, które w środku mają kosteczki fety, chili i ogórka - opowiada rozmówczyni Martyny Ogonek. - Te połączenia są bardzo ciekawe. Ciasteczka czy pieczywo, które proponują autorzy publikacji, mają posypkę z ziarenek sezamu, żeby osoba z problemem węchu czy smaku mogła poczuć inną teksturę - dodaje.
Czytaj także:
Umami - by odzyskać smak
Autorzy "Taste & Flavour" opracowali zarówno przepisy na pełnowartościowe dania, jak i te na comfort food czy desery. Imbirowe lizaki, tartaletki z wiśniami czy ciasteczka umami to tylko niektóre z nich.
- Większość tych potraw bardzo eksponuje smak umami - mówi dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek, kierownik food studies na Uniwersytecie SWPS. - Ten smak, mięsny, metaliczny, sprawia, że bardziej wydzielamy ślinę, która ma ogólny wpływ na odczuwanie smaku i percepcję jedzenia. Smak umami wpływa na nasze zadowolenie. Nawet jeśli nie mamy pełnej świadomości, że nasze jedzenie jest smaczne, to pewne receptory i tak reagują - dodaje.
Jak pandemia zmieniła jakość naszego życia?
Czytaj także:
Czego nie jeść?
Z książki możemy dowiedzieć się, jakich składników ozdrowieńcy z zaburzeniami węchu i smaku powinni unikać. - W tym wypadku mówi się o czosnku, cebuli, kawie, jajkach, pieczonym mięsie i warzywach - wymienia specjalistka. - To bardzo silne aromaty, one nieco utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania. Ta książka jest świetnym przykładem, jak można gotować, omijając te produkty - dodaje. - Większość z nas nie wyobraża sobie kuchni włoskiej czy polskiej bez czosnku czy cebuli, a można w diecie je ominąć.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotował: Martyna Ogonek
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 08.44
pj