Komputery kwantowe znane są od dziesiątek lat. I choć wiele mówi się o ich obliczeniowej nieomylności nadal nie wyparły tych, z których korzystamy na co dzień. Na czym polega ich wyjątkowość? - Są zbudowane zupełnie inaczej niż modele, które posiadamy w swoich domach, czyli tzw. "komputery linarne". Zwykłe komputery robią dokładnie to, co im karzemy. Na podstawie algorytmu przetwarzają uzyskane dane - mówił dr Bartosz Walter z Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej.
- Jednostką pamięci komputerów linearnych jest bit - rozpoznający wartości 0 i 1 - prawdę i fałsz. Jednostką komputerów kwantowych jest qbit, gdzie nie musimy zapisać wyłącznie 0 i 1. W tym przypadku jest to dowolna ilość tych wartości - wyjaśniał.
Czy w związku z tym można zbudować taki komputer, który wszystkie obliczenia wykonywałby równolegle? Czy komputery kwantowe, w których zamiast zer i jedynek mamy dowolną liczbę wartości, wprowadzą nas w nową epokę obliczeń? Dlaczego z technologii rozwijanej przez tyle lat nie da się wykorzystać w pracy i domu? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Gość: dr Bartosz Walter - Wydział Informatyki, Politechnika Poznańska
Data emisji: 15.05.2018
Godzina emisji: 12.39
ac/kd