Ile plastiku zjadasz tygodniowo?
Podczas gdy tradycyjny plastik wytwarzany jest z ropy naftowej, bioplastik uzyskuje się z polimerów znajdujących się w skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej, trzcinie cukrowej, pestkach awokado, a także z biomateriału wytwarzanego przez niektóre bakterie. Niedawno do tej puli dołączył też biosyntetyk z mikroorganizmów żywiących się wodorostami.
Alternatywa dla jednorazówek? Niekoniecznie
Miliony ton śmieci w morzach i oceanach - jak to powstrzymać?
Pod koniec marca 2019 roku Parlament Europejski wprowadził w życie dyrektywę mającą na celu ograniczenie wpływu tworzyw sztucznych na środowisko. Do 2021 roku dziesięć produktów ma zostać całkowicie wycofanych z obiegu. To przede wszystkim artykuły jednorazowego użytku takie jak słomki, sztućce, czy talerze, a przyczyną jest długi proces ich degradacji.
Alternatywą dla tych produktów ma stać się wytwarzany z naturalnych surowców plastik ekologiczny, choć i ten znajduje swoich krytyków. Badania przeprowadzone w 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu zwróciły uwagę na problemy związane z produkcją: zanieczyszczenie nawozami, dewastację gruntu, czy modyfikacje genetyczne.
Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki
Kluczowa jest w tym przypadku technologia wytwarzania, na podstawie której można określić, w jakim stopniu dane tworzywo jest biodegradowalne. Nie wszystkie mogą być w 100 procentach poddane recyklingowi, a by produkt się rozłożył, potrzebuje odpowiednich warunków.
Eksperyment fińskich naukowców
Badacze z Finlandii przez 12 miesięcy testowali różne odmiany tworzyw, sprawdzając, czy tzw. ekologiczny plastik rozkłada się tak, jak zapewniają o tym jego producenci. Zanurzali w morzu produkty wykonane z przyjaznych środowisku tworzyw. Wyniki badania wskazały, że część nie rozłożyła się wcale i tylko niektóre rodzaje mają zdolność do rozłożenia się w ciągu np. połowy roku.
Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?
- Do biodegradacji potrzebne są mikroorganizmy, które wytwarzają odpowiednie enzymy. Bez ich obecności w wodzie nie może dość do odpowiedniego rozkładu - komentował Andrzej Plichta z Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej.
Jakich warunków potrzebują zamienniki plastiku do odpowiedniej biodegradacji? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Plichtą. Więcej w materiale Macieja Wójcika.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Mateusz Kulik
Data emisji: 26.11.2018
Godzina emisji: 12.30
ac