Moda, która wyzwala z form. Iris van Herpen w Polsce
Garnitur na cenzurowanym
- Sprawdzaliśmy oznakowanie, jak i wszystkie cechy charakterystyczne, które wyjdą dopiero w analizie laboratoryjnej - tłumaczy Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - 1/4 przebadanej przez nas odzieży nie spełniała warunków albo ze składem, albo z oznakowaniem, albo z rozmiarem. Głównie dotyczyło to koszul i garniturów, ale nie tylko.
03:44 [CZWORKA]Pierwsze slysze 4 listopad 2020 ubranie.mp3 Jak sprawdzić jakość odzieży? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kupuj na węch, a nie na oko
Jak zatem sprawdzić, z czego tak naprawdę wykonane jest ubranie, które chcemy kupić? Najlepiej... po zapachu. - Należy wyciągnąć kilkanaście włókienek z danego wyrobu i je podpalić - radzi Jerzy Piestrzeniewicz z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. - Wełna lub materiały zawierające wełnę wydzielają wówczas charakterystyczny zapach palonych włosów. Natomiast ubrania z dużą zawartością bawełny wydzielają zapach spalonego papieru.
Jak rozpoznać dobrą/złą jakość ubrań (w 5 punktach) | Justine Leconte
Seriale o modzie i z modą w tle - dlaczego tak chętnie je oglądamy?
Kiedy wełna jest z akrylu?
Znajomość składu surowcowego odzieży jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo użytkownika - np. z uwagi na zapobieganie poważnym reakcjom alergicznym. Trudno dokonać oceny wzrokowej, ale dotykając wyrobu, pamiętajmy, że te wykonane z włókien syntetycznych, w odróżnieniu od pozostałych, bardzo się elektryzują, a niektóre z nich w dotyku są "twardsze", nie posiadają miękkości i delikatnego dotyku. - Bardzo dużo swetrów produkuje się z akrylu, który ma udawać wełnę - mówi osobista stylistka Justyna Kowalcze. - To włókno jest bardzo lekkie, ale nawet na wieszaku w sklepie wygląda na znoszone. Wełna w ten sposób się nie zachowuje.
Posłuchaj także:
Delikatna kwestia
Trudniejszą tkaniną do rozpoznania jest jedwab. - Tkanina poliestrowa, która często jedwab zastępuje, nie jest tak lejąca i błyszczy się w sposób nienaturalny. Ani nie jest tak sprężysta jak jedwab, ani tak miła w dotyku - wyjaśnia Jerzy Piestrzeniewicz.
Przed zakupem sprawdźmy także, czy wyrób nie posiada żadnych widocznych wad, np. zaciągnięć, błędów tkackich i dziewiarskich, błędów w druku lub wybarwieniu, czy jest estetycznie wykończony. Zwracajmy uwagę na znaki graficzne dotyczące sposobu konserwacji lub słowny opis i przestrzegajmy warunków konserwacji określonych przez producenta dla danego wyrobu, szczególnie w zakresie temperatury i sposobu prania, suszenia, prasowania czy stosowania wybielaczy.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotował: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 04.11.2020
Godzina emisji: 6.20
kul