Jaki będzie postcovidowy rynek pracy? Pracownik będzie cenniejszy?
W czasie pandemii wzrosło zapotrzebowanie na pracowników wykonujących obowiązki zdalnie. Freelancing stał się atrakcyjną, a czasem jedyną formą zarabiania pieniędzy, dlatego liczba osób wykonujących wolne zawody zdalnie w Polsce ma jeszcze zwiększyć się aż o 15 proc. - wynika z danych Useme.com.
03:39 _PR4_AAC 2020_10_27-07-16-19.mp3 Zawód freelancera święci triumfy w czasie pandemii? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Jako freelancer mogę realizować zlecenia także poza granicami Polski - mówiła Zuzanna Kraft, tatuatorka, która pracuje dziś także jako grafik. - W różnych krajach sytuacja jest trudna, a ja będąc we własnym pokoju, mogę wykonywać usługi graficzne. Choć warto pamiętać, że początki w tej branży są trudne, bo konkurencja jest spora.
Czego najbardziej boimy się podczas pandemii? "Brak pewności jutra"
Czytaj także:
Jak przekonywał Przemysław Głośny z firmy Useme, 80 proc. wszystkich freelacerów na polskim rynku stanowią dziś trzy grupy zawodowe: ludzie zajmujących się grafiką, programowaniem i pracą z tekstem. - Szacuje się, że w Polsce brakuje firmom ok. 200 tys. programistów. Inaczej sytuacja przedstawia się na rynku copywriterów, gdzie pracownicy zatrudniani są na umowy "zadaniowe", czyli zlecenia, a nie na etaty - tłumaczył ekspert.
Czytaj także:
Okazuje się, że w czasie ostatnich miesięcy zaczęliśmy cenić sobie bardziej tzw. work-life balance, czyli utrzymywanie właściwej równowagi między życiem osobistym a zawodowym. - Dla freelancerów praca przestaje trwać osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Może być równie dobrze wykonywana w nocy albo w czasie weekendu - mówił ekspert.
Aplikacje do walki z koronawirusem
Czytaj także:
Jednak osoby z zerowym bądź niewielkim doświadczeniem mogą mieć problemy z zatrudnieniem m.in. w branży IT. - Firmy traktują to w kategorii inwestycji. Przyuczanie takiej osoby trwa kilka miesięcy, ale potem wykorzystuje się jej umiejętności w kolejnych projektach - mówił Przemysław Głośny. Jeszcze jeden plus pracy zdalnej widzi Andrzej Kubisiak z Instytutu Ekonomicznego. - Jeśli wykonujemy ją dla zagranicznych firm, nierzadko wiąże się to z większymi zarobkami - podkreślał rozmówca Weroniki Puszkar.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 7.15
kd