"Networking receptą na sukces zawodowy" - webinar Czwórki
przyjrzano się postawom, nastrojom, poglądom i wizji świata młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Projektem Next Generation objęto do tej pory 16 krajów, takich jak Niemcy, Etiopia, Irandia Północna, Turcja, Wielka Brytania, czy Tanzania. W 2020 do tej listy dołączyła Polska. - To badanie daje nam bardzo ciekawe wnioski dotyczące tego, co dzieje się w umysłach młodych ludzi na całym świecie - mówiła w rozmowie z Czwórką Julia Płachecka z British Council. - Polska trafiła na najbardziej intensywny okres życia społecznego i relacji, bo pandemiczny.
12:35 czwórka british council 2021_05_27.mp3 Spojrzenie młodzieży na świat i jego problemy - rozmowa z Julią Płachecką (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Badanie przeprowadzono online. Uczestnicy zwracali uwagę na tematy, które wydają się szczególnie istotne w Polsce i Europie, ale także na własne odczucia i emocje. - Ku naszemu zaskoczeniu covid nie wpłynął w sposób bezpośredni na ich odpowiedzi, choć pojawiały się wzmianki o niepewności związanej z przyszłością m.in. finansową - wyliczała gość Czwórki. Ważnym punktem - jak podkreślała - w badaniu było zdrowie psychiczne. - Zelektryzowało nas spojrzenie młodzieży m.in. na kwestię używek, po które sięgają - podkreślała.
Czytaj także:
Jak się okazuje, spojrzenie młodych ludzi na świat i życie pełne jest jednak optymizmu. - Z naszych badań wyłania się bardzo radosny obraz. Dobre małżeństwo bądź związek to dla 68 proc. badanych wyznacznik poczucia spełnienia, a aż 40 proc. respondentów było zadowolonych z tego co mają już dziś - mówiła Julia Płachecka. - Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa finansowego. Aż 80 proc. młodych ludzi uważa, że do życiowego sukcesu przyczyniają się kolejno: ambicja, zdolności i ciężka praca.
Czytaj także:
Jak podkreślała Julia Płachecka, młodzi ludzie są niezwykle tolerancyjni. - Przy całej dumie z bycia Polakami - euroentuzjastyczni i nastawieni na współpracę międzynarodową. Dostrzegają różne wyzwania globalne, związane ze zmianami klimatycznymi, edukacją i zatrudnieniem - wyliczała ekspert. - Jako Europejczycy są przejęci tym, co się dzieje na świecie i swoją przyszłością. Uwzględnienie ich głosu i tego, jak widzą ten świat jest więc niezwykle istotne - podkreślała gość Czwórki.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Julia Płachecka (projects & partnerships manager education & society z British Council, debata "Stronger together: Working with young people in Europe")
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 08.15
kd