Studiuj e-sport. Studia pełne gier wideo?
Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że gaming to szybko rozwijająca się branża rozrywkowa i nie tylko. - Nasz nowy kierunek: groznawstwo, to odpowiedź na potrzeby rynku - podkreśla Joanna Pigulak z Instytutu Filmów, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. - Ta branża rozwija się bardzo dynamicznie. Przypominam, że już od września w kanonie lektur szkolnych jest gra "This War Of Mine" - dodaje.
10:13 czwórka pierwsze słyszę 04.05.2021 groznawstwo.mp3 O groznawstwie opowiada Joanna Pigulak, UAM (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Groznawstwo jest odpowiedzią na potrzeby branżowe, kulturowe, na to, żeby wiedza o grach była usystematyzowana, aby nasi studenci wykorzystywali swoje pasje, aby orientowali się w rynku gier wideo, nauczyli się analizować gry - podkreśla przedstawicielka uczelni. - To studia dla osób pasjonujących się grami. Takich osób jest coraz więcej - podkreśla.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza proponuje humanistyczne podejście do gier. Na kierunku groznawstwo nie będzie kształcić informatyków, programistów czy grafików. - Studenci zdobędą przede wszystkim szczegółową wiedzę humanistyczną z zakresu historii, teorii i analizy gier - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Nauczą się wieloaspektowo analizować gry, także wykorzystywać je w edukacji, życiu społecznym, poznają tajniki kreatywnego pisania - dodaje.
E-sport wkracza na igrzyska. Pierwsza wirtualna olimpiada
Gry przebojem wchodzą do naszej kultury. Ten aspekt dostrzegli organizatorzy kierunku. Pragną uczyć teorii gier wideo, ich historii, zarówno polskiej, jak i powszechnej. W planie studiów nie zabraknie zajęć z krytyki i publicystyki związanej z grami, doświadczeń VR, kultury e-sportu czy podstaw scenariopisania. Dla studentów dostępna też będzie sala gamingowa wyposażona w konsole, komputery gamingowe i stanowiska VR.
Dla pierwszego roku groznawstwa zarezerwowano 30 miejsc. Joanna Pigulak podkreśla, że organizatorzy tego kierunku chcą, by studenci czuli, że się o nich dba.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Joanna Pigulak (Instytut Filmów, Mediów i Sztuk Audiowizualnych, UAM)
Data emisji: 04.05.2021
Godzina emisji: 8.13
pj