Wegemoda. Zamień buty skórzane na wykonane ze skórek winogron

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 10:56
Ekologia jest dla nas ważna. Nic więc dziwnego, że przyjaznych przyrodzie rozwiązań szukamy w wielu dziedzinach życia. Stylistka Anna Marciniak proponuje zamienić jedwab na len, a skórzane dodatki na te z kukurydzy, skórek jabłek czy winogron. 
Wybierając wegańskie ubrania powinniśmy dokładnie czytać metki. Uwaga - wełna wegańska nie jest
Wybierając wegańskie ubrania powinniśmy dokładnie czytać metki. Uwaga - wełna wegańska nie jestFoto: shutterstock.com/Paolo Paradiso

Moda może być wegańska i nie chodzi tu tylko o rezygnację z ubrań ze skóry czy futer. Projektanci, styliści dużą wagę przykładają do wyboru materiałów, z których wyprodukowane są ubrania. 

- Wybierając ubrania wegańskie, przede wszystkim zwracamy uwagę na ich skład. Nie chodzi tu o wybór między poliestrem a wełną, bo wełna wegańska nie jest - mówi stylistka Anna Marciniak. - Golenie owiec dzieje się w bardzo brutalny sposób. Pozyskanie wełny nie jest warte cierpienia tych zwierząt - dodaje. 

Rozmówczyni Anny Depczyńskiej podkreśla, że wśród materiałów jest mnóstwo prawdziwie wegańskich, bezpiecznych dla środowiska. 

Nie tylko wełna i poliester

- Nawet gdy ktoś nie jest wrażliwy na krzywdę owcy, kozy czy królika, to miejmy świadomość, że produkcja wełny jest szalenie szkodliwa dla środowiska - wyjaśnia stylistka. - Staramy się uświadamiać, że jest cała masa materiałów, które możemy wykorzystywać w taki sam sposób jak wełnę czy inny materiał odzwierzęcy, a są to produkty cruelty free, bezpieczniejsze dla środowiska i które genialnie się noszą - skóra oddycha, są doskonałe w użytkowaniu - dodaje. 

Wśród wegańskich materiałów Anna Marciniak wymienia: wiskozę, len, tencel, konopie. - Sposób produkcji materiałów z tych włókien, tworzenie splotu sprawiają, że mamy materiał albo na mięsisty sweter, albo "jedwabną" bluzkę - opowiada. - Produkcja prawdziwego jedwabiu nie jest produkcją wolną od okrucieństwa wobec zwierząt (cruelty free) - jedwabniki są żywcem gotowane, bluzka nie jest tego warta - dodaje. 


Posłuchaj
03:26 czwórka pierwsze słyszę 01.06.2022.mp3 Wegańska moda - to dzieje się dziś (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Skóra - tak, ale ta z jabłek i winogron

Klienci Anny Marciniak są otwarci na jej wegańskie propozycje modowe. Stylistka nierzadko musi walczyć z mitem jedynych oddychających butów, czyli skórzanych. - Ja od kilku lat nie kupuję nic, co zawiera skórę naturalną. Oprócz tego, że możemy korzystać z syntetycznej skóry, to jest jeszcze mnóstwo innych rozwiązań - zdradza. - Dziś możemy mieć buty z ananasa, ze skórek jabłek, torebki z kukurydzy, skórek winogron. Te produkty genialnie się użytkuje. O możliwościach takich wyborów zawsze informuję swoich klientów - dodaje. 

Sprawdź także: "Ratujemy świat" w Czwórce >>>

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Anna Depczyńska 

Data emisji: 01.06.2022 

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Anonimowi syntetykoholicy" - branża modowa w szponach nałogu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:02
Twórcy raportu "Anonimowi syntetykoholicy", opublikowanego przez Changing Markets Foundation, dowodzą, że uzależnienie branży mody od plastiku przypomina narkotykowy nałóg.
rozwiń zwiń