El Niño - czy odczujemy jego skutki?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 11:24
Ostatnie trzy lata były najgorętsze od 1880 roku, gdy zaczęto prowadzić pomiary. Według niektórych klimatologów, ten rok może pobić rekordy, w związku ze zbliżającym się El Niño. Sprawdzamy, czy to zjawisko rzeczywiście może mieć wpływ na nasz kontynent.
El Nio to zjawisko pogodowe i oceaniczne występujące w strefie równikowej Pacyfiku
El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne występujące w strefie równikowej PacyfikuFoto: shutterstock/lavizzara

Wciąż obserwujemy skutki zmian klimatu i nowe zjawiska pogodowe, które pojawiają się na całym świecie. Zapowiadane El Niño to zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnej wysokości temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Pojawia się ono z pewną regularnością co kilka lat.

- El Niño jest niebezpieczne przede wszystkim dla tych rejonów, w których występuje. Charakteryzuje się tym, że w rejonie Indonezji zaczynają występować intensywne opady, które z czasem zaczynają się wzdłuż równika przesuwać ku wybrzeży Ameryki Południowej - mówi prof. dr hab. Mirosław Miętus, zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. - Gdy tam dotrą to opady zaczynają się wzmagać i są bardzo intensywne, bowiem masy powietrza napotykają na ścianę, jaką stanowią szczyty Andów.

- Jest to generalnie zjawisko, które powoduje wiele negatywnych skutków dla gospodarki. Natomiast jest to zjawisko okresowe, trwające od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy - dodaje Robert Grosz, doktorant na Uniwersytecie Warszawskim ze specjalizacją fizyka atmosfery. - Strefa, gdzie te opady występują najczęściej, przesuwa się raczej w kierunku środkowej części Oceanu Spokojnego, co powoduje susze i wysokie temperatury między innymi w rejonie Azji Wschodniej.


Zobacz także: 


Jak przekonuje dr Miętus, w Europie wpływ El Niño przejawia się głównie w epizodach gwałtownych zjawisk meteorologicznych, takich jak dość instensywe opady. - Wiele osób twierdzi, że szereg powodzi, które występowały w dwudziestym wieku w Europie, było związanych właśnie z występowaniem zjawiska El Niño i jego dodatniej fazy. Należy pamiętać, że mamy również ujemną fazę tego zjawiska, która nazywa się La Niña, charakteryzuje się on ponadprzeciętnie niskimi temperaturami na powierzchni wody we wschodnich rejonach tropikalnego Pacyfiku - tłumaczy. - Jednak dokładne wykazanie związku między zjawiskami ekstremalnymi w Europie z El Niño jest dosyć trudne.


Posłuchaj
03:16 CZWORKA/Pierwsze Słyszę El Niño 9.03.2023.mp3 W audycji mówimy o zjawisku El Niño (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 7.32

aw

 

Czytaj także

Przyszłość upraw pomidorów. Czy keczup będzie mniej dostępny?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 09:50
Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego kuchni, bo keczup stanowi doskonały dodatek do dań. Jak alarmują duńscy naukowcy, niebawem może stać się znacznie mniej dostępny, a to wszystko przez zmiany klimatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopenhaga nie spełni ekologicznych obietnic. Nie zdąży, ale i tak jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 09:11
Kilka lat temu ogłoszono, że Kopenhaga do 2025 roku stanie się pierwszym na świecie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Tak się nie stanie, choć wiele już zrobiono i stolica Danii pozostaje w czołówce ekologicznych miast.
rozwiń zwiń