Aplikacja łącząca graczy komputerowych, kampania społeczna o przeciwdziałaniu myślom samobójczym młodzieży czy aukcja sztuki dla zwierząt w schronisku. To tylko część projektów społecznych, które w tym roku szkolnym, w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, zrealizowało rekordowe prawie 6,5 tysiąca młodych osób z całej Polski. Swoimi działaniami dotarli do blisko dziewięciu milionów osób. Właśnie zakończyła się dziewiąta edycja olimpiady.
Nabywanie kompetencji przyszłości
- Przede wszystkim bardzo nas to cieszy, że z roku na rok coraz więcej nastolatków robi swoje własne projekty społeczne i są wspierani przez swoje szkoły. To oznacza, że zarówno młodzi, jak i dorośli widzą, że to jest świetny sposób na naukę kluczowych kompetencji przyszłości, tak zwanych kompetencji miękkich. Nas w Fundacji Zwolnieni z Teorii, cieszy każdy dokończony projekt społeczny - mówi Paula Bruszewska, prezeska fundacji Zwolnieni z Teorii. - Te sześć i pół tysiąca osób zrealizowało ponad 1200 projektów i to praktycznie w każdym zakątku naszego kraju. Dzięki takim działaniom młodzież nauczyła się współpracy, kreatywności, krytycznego myślenia i komunikacji.
Rozmówczyni Piotra Firana podkreśla, że swoimi działaniami młodzi zrobili także coś w swoim otoczeniu i dla lokalnej społeczności. - Jest to niesamowite patrzeć, jak nastolatki widzą problemy swojego otoczenia i po prostu biorą sprawy w swoje ręce i z tymi rzeczami walczą - tłumaczy.
Doświadczenie do CV
Projekty w ramach Zwolnionych z Teorii mogą realizować uczniowie szkół średnich. Udział deklaruje się poprzez rejestrację na stronie internetowej. - Platforma prowadzi uczniów przez proces wykonania swojego projektu społecznego, a każdy, kto ukończy projekt, zostaje finalistą. To jest zupełnie inaczej niż w innych olimpiadach, bo każdy dostaje międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami - wyjaśnia gość audycji. - Jest to prestiżowy dokument, dlatego, że realizowany projekt społeczny jest bardzo podobny do biznesowego doświadczenia. To już można wpisać w przyszłości w CV.
11:54 CZWORKA/czat czwórki - Zwolnieni z teorii. 25.04.2023.mp3 O olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii" opowiada prezes fundacji Paula Bruszewska (Czat czwórki/Czwórka)
Ważny mentoring
Młodzież wspierana jest przez mentorów. Często to nauczyciele motywują uczniów do wzięcia udziału w projekcie i towarzyszą im w jego realizacji. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest blisko tysiąc nauczycieli.
- Projekty są przeróżne, najczęściej dotyczą młodzieży, zdrowia psychicznego i ekologii - opowiada Paula Bruszewska. - Najlepsze zespoły otrzymują nagrodę "Złote Wilki". My, obserwując naszych laureatów, widzimy, że rzeczywiście dobrze sobie radzą. Ci młodzi ludzie często studiują i równolegle pracują, zakładają chętnie swoje organizacje czy biznesowe, czy społeczne, i wcielają się w rolę twórcy. Faktycznie widać, że to doświadczenie projektu społecznego było dla nich kluczowe.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Paula Bruszewska (prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii)
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 15.15
aw