Segregowanie śmieci - dla oceanów, planety i dla nas

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 14:21
Cały czas świat ma problem ze śmieciami. Niezbędne są nasze codzienne działania, segregowanie odpadów, ale też ruchy dużych firm, które są odpowiedzialne za opakowania swoich produktów. 
Prawidłowa segregacja domowych śmieci to nasza cegiełka na rzecz czystej planety.
Prawidłowa segregacja domowych śmieci to nasza cegiełka na rzecz czystej planety. Foto: Shutterstock/ Rawpixel.com
  • Cały czas tony śmieci trafiają do oceanów. Dużym problemem są tu kraje biedniejsze, bez odpowiedniej infrastruktury do ich przetwarzania. 
  • Plastik to tworzywo użyteczne, ale starajmy się ograniczać korzystanie z niego. 
  • Plastikowa dyrektywa wejdzie w życie 1 lipca 2024. Już dziś widzimy sztućce zero waste w natarciu - to dobry znak. 
  • Jak prawidłowo wyrzucać śmieci. Korzystajmy z PSZOK-ów. 

Szacuje się, że co minutę w wodach oceanicznych ląduje tyle śmieci, ile mieści cała ciężarówka. To 1440 ciężarówek dziennie. Plastik jest wszechobecny, a pod wpływem wody, warunków atmosferycznych rozpada się na mikro- i nanocząsteczki, które trafiają do brzuchów morskich stworzeń, bo przypominają plankton. Taka ryba, złowiona przez rybaków, trafia później do restauracji czy sklepu, a zjadając ją, zjadamy cały ten plastik. Dane są przerażające, mówią, że za 30 lat w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. 

Śmieci - problem globalny

- To jest bardzo złożona kwestia, ale zapobiec temu mogą wielkie firmy, ale i każdy z nas. Możemy coś zrobić - mówi Monika Michalska, odpadowa edukatorka, "Pani od odpadów". - Polska i Unia Europejska działają też prawnie. Wdrażamy pewne rozwiązania, które mają ograniczać i ilość plastiku wprowadzaną na rynek i staramy się recyklingować odpady, czyli przetwarzać je. 


Posłuchaj
15:13 czwórka pierwsze słyszę 10.07.2023 śmiecie.mp3 Jak segregować śmieci. Jak radzić sobie z plastikiem? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czwórkowy gość wyjaśnia, że dużym problemem jest sytuacja w krajach biednych, gdzie infrastruktura do przetwarzania odpadów, zbiórki odpadów, nie istnieje. - Odpady z takiego kraju np. lądują na jakieś wyspie, a podczas sztormu wpadają do oceanu, albo są nawet wprost wysypywane do wody - opisuje. - Wpływ mają na to duże korporacje, bo to opakowania po ich produktach znajdujemy w tych oceanach. Ich stać na działanie, mogą więcej, powinni poczuć odpowiedzialność. 

Plastik nie jest zły, ale ograniczmy jego użycie

Sam plastik nie jest złym tworzywem. W wielu przypadkach jest bardzo przydatny, co mogliśmy obserwować w czasie pandemii, gdy był niezbędny w medycynie. - Trochę jednak w tym używaniu plastiku się zatraciliśmy. Idziemy do sklepu i jedno jabłko pakujemy w "zrywkę", a przecież wcale nie musimy z niej korzystać - zauważa ekspertka. - Taka plastikowa torebka "żyje" tylko kilkanaście minut - używamy jej tylko podczas drogi ze sklepu do domu. 

Tzw. dyrektywa plastikowa, mówiąca o ograniczeniu sprzedaży i użycia jednorazowego plastiku, wejdzie w życie już 1 lipca 2024 roku. Sklepy już jednak wycofują się z jednorazowych przedmiotów:

  • plastikowych patyczków
  • słomek
  • mieszadełek

- Te przedmioty będą jeszcze przez jakiś czas dostępne, bo sprzedawcy mają zapasy, które wciąż mogą sprzedawać - wyjaśnia gość "Pierwsze słyszę". - Ale mamy już w natarciu sztućce zero waste. 

"Sztućce zero waste w natarciu"

Latem chętnie korzystamy z pogody, decydujemy się na zakup posiłków w food truckach, na wynos, by zjeść je na świeżym powietrzu. - Już widać coraz więcej sztućców drewnianych, wytwarzanych z kompozytów, pszenicy, naturalnych surowców - wymienia Monika Michalska. - Zwróćmy też uwagę na to, że czasem i tych nie potrzebujemy - co to za frajda jeść frytki widelcem. Redukujmy to. Do drinka też wystarczy nam jedna słomka, na co nam dwie. 

"Pani od odpadów" od lat edukuje polskie społeczeństwo. Często dostaje zapytania o to, gdzie wyrzucić daną rzecz albo co się z nią później dzieje. - Moją rolą jest pokazywać drugą stronę kosza, nie tylko podpowiadać, gdzie coś wyrzucić - zdradza edukatorka. - Pokazuję jakiemu procesowi poddawane są nasze odpady. 

Śmieciarka mieszka śmieci - to mit. Śmieciarka wielokomorowa

Jest taka legenda, że my segregujemy śmieci w domach, a potem śmieciarka to miesza - to mit. - Jeśli jednak zobaczymy taką sytuację, to warto ją udokumentować i zgłosić do gminy, do firmy odbierającej odpady - podkreśla gość Jakuba Jamrozka. - Są już dziś też śmieciarki z wieloma komorami na różne frakcje odpadów. Czasem zdarzają się błędy, ale możemy na to reagować. 

Firma odbierająca odpady, a nie zachowująca podziału na frakcje może zostać ukarana mandatem. 

Jak poprawnie segregować?

Niestety cały czas zdarza nam się wyrzucać jedzenie. Powinniśmy temu zapobiegać, ale gdy już mierzymy się z potrzebą wyrzucenia produktów spożywczych, to zadbajmy o to, by trafiły w odpowiednie miejsca. - Jedzenia przywożonego przez firmę cateringową nie wyrzucamy do "bio" wraz z plastikową tacką - radzi specjalistka. - Nie wyrzucajmy papierowych ręczników kuchennych do papieru, ona muszą trafić do śmieci zmieszanych. Ubrania, baterie, sprzęt elektroniczny oddajmy do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dostarczmy nasze odpady tam, ponieśmy ten wysiłek - poleca.  

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych istnieją w każdej gminie. 

Niedawno Monika Michalska odwiedziła spalarnię śmieci w Berlinie. Zwróciła uwagę, że mimo że Niemcy są przykładem dobrego gospodarowania odpadami, to też popełniają błędy. - Do spalarni trafia tylko frakcja śmieci zmieszanych. W Berlinie widać było, że jeszcze dużo plastiku tam trafia. Oni też popełniają błędy - zaznaczyła i dodała, że segregacja śmieci opłaca się każdemu z nas, a naszymi codziennymi wyborami wpływamy na to, co pojawia się na półkach sklepowych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Monika Michalska (Pani od odpadów)

Data emisji: 10.07.2023

Godzina emisji: 9.29

pj

Czytaj także

Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:30
Nowy ciuch w szafie sprawia, że wyrzucamy inny, często będący jeszcze w bardzo dobrym stanie. Robimy to wszyscy, na całym świecie. W 2022 roku przeciętny Europejczyk kupił 26 kg ubrań, wyrzucił - 11 kg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczny Dług - jak się go liczy i czy kiedyś go pożegnamy?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 18:21
Symboliczny Dzień Długu Ekologicznego w Polsce przypadł w tym roku na 2 maja. To powinno skłonić nas do refleksji, gdyż data ta oznacza dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie roczne zasoby ziemi. Czas na zmiany. 
rozwiń zwiń