European Cosplay Gathering. Jak zostać mistrzem w cosplay'u?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 13:00
Niektórzy mówią, że cosplay to po prostu przebieranki. Cosplayerzy już się tym nie przejmują. Swoje hobby traktują jak sztukę wcielania się w postaci szeroko rozumianej popkultury. Spotykają się na konwentach i festiwalach, a raz w roku mają szansę uczestniczyć w European Cosplay Gathering - Mistrzostwach Europy ECG.
Cosplayowe stylizacje są coraz bardziej wyrafinowane, a ich twórcy wykazują się prawdziwym kunsztem. Na zdjęciu cosplayer wcielający się w Pennywisea - bohatera książki To Stephena Kinga (zdj. ilustracyjne)
Cosplayowe stylizacje są coraz bardziej wyrafinowane, a ich twórcy wykazują się prawdziwym kunsztem. Na zdjęciu cosplayer wcielający się w Pennywise'a - bohatera książki "To" Stephena Kinga (zdj. ilustracyjne)Foto: Dramshot/Shutterstock.com
  • Moda na przebieranie się za popularne postaci literackie po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w XVII wieku. Sam termin "cosplay" narodził się w Japonii w 1984 roku.
  • Cosplayerzy wcielają się w postaci z filmów, gier, komiksów, anime, książek. Nie tylko tworzą wymyślne kostiumy, ale też starają się wczuć w bohatera, którego portretują. . 
  • European Cosplay Gathering 2023 odbywa się w Paryżu i potrwa do 17 lipca. Polskę reprezentują m.in. Zofia "Zula" Skowrońska i Dominika "Mika" Mazurek.

Polscy cosplay'erzy powalczą o złoto

- Przez najbliższy tydzień w samym centrum Francji będziemy walczyć o złoto - deklarują dziewczyny. - Startujemy w kategoriach solowych i grupowych. "Mika" wcieli się w postać Tiny Tina z gry wideo "Borderlands 3". - To dziewczyna między 14. a 20. rokiem życia, której ulubionym zajęciem jest tworzenie eksplozji. Postać jest radosna, krzykliwa, głośna i bardzo ładnie wygląda - opowiada cosplayerka. -  Kostium w całoście jest zrobiony przeze mnie. Zajęło mi to parę miesięcy, więc teraz przyszedł czas, żeby sprawdzić, jak sobie z tym poradziłam. W Paryżu zaprezentuję się w trzech wersjach Tiny. To dla mnie zaszcyt, ale też frajda, bo "Borderlands" to moja ulubiona gra.

Posłuchaj
10:26 CZWÓRKA Pierwsze slysze - cosplay 13.07.2023.mp3 European Cosplay Gathering 2023 - relacja z Paryża (Pierwsze słyszę/Czwórka)

"Żeby na chwilę stać się kimś innym"

W cosplay’u ważne jest to, żeby stroje przygotowywać we własnym zakresie. Dlatego jest to czasochłonne i drogie hobby. Jak wspominała w Czwórce Magda Kosmoski znana jako Violet Cosplay, cosplayerzy wcielają się w postaci, żeby przez chwilę być kimś innym. - Robimy to mocno, a w dodatku wydajemy na to dużo pieniędzy i poświęcamy mnóstwo czasu - tłumaczyła.  

Sprawdź też:

Cosplay Gathering jak igrzyska olimpijskie

European Cosplay Gathering to jedna z najważniejszych imprez w tej branży. Udział Polaków świadczy o wysokim poziomie cosplay’u w naszym kraju. Reprezentacją opiekuje się Zofia "Zula" Skowrońska. - Robię to z ramienia Festiwalu Fantastyki Pyrkon w Poznaniu, gdzie odbywają się polskie eliminacje do mistrzostw - opowiada. - European Cosplay Gathering to zawody z najwyższej półki, które przypominają igrzyska olimpijskie. Tyle, że zamiast biegania i skakania mamy dużo szycia, klejenia i makijażu.

3 minuty, żeby podbić świat

Uczestnicy European Cosplay Gathering nie mają dowolności w wyborze postaci. W przypadku tej imprezy muszą wcielić się w postać wzorowaną na konkretnej, licencjonowanej grafice zwanej "ilustracją referencyjną". - Połowa oceny to noty za kostium, a druga połowa to ocena za występ - tłumaczy "Zula". - I to nie jest tak, że jurorzy oglądają prezentacje tylko raz, na scenie. Formuła imprezy to szczegółowo zaplanowany program uwzględniający "jeden na jeden" z sędziami, kiedy to prowadzone są rozmowy z uczestnikami o szczegółach danego stroju. "Mika" będzie mieć  3 minuty - w tym występ i runda z jurorami. 

ECG Finals Season 11 Official Trailer | European Cosplay Gathering

Jak zostać mistrzem cosplay'u?

- Żeby zostać mistrzem cosplay’u potrzebna jest determinacja i chęć zrobienia kostiumu bez względu na stopień znajomości gry, bo wszyscy zaczynają od etapu amatora - przekonuje rozmówczyni Mateusza Kulika. - Potem warto wybrać się na festiwal, przyjrzeć się cosplayerom i wreszcie samu zgłosić się do eliminacji. I nie można zrażać się niepowodzeniami. Te kostiumy są trudne i nie powstają z dnia na dzień. Czasami może się coś nie udać. Ale nie można się zniechęcać, tylko na nowo pojąć wyzwanie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 13.07.2023

Godzina emisji: 9.15

kul


Czytaj także

Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:55
Na karty z Pokémonami z sentymentem patrzą dziś osoby, urodzone na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Niektórzy w tych pamiątkach widzą także niezłą inwestycję, bo unikatowe okazy warte są dziś nawet kilka tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Regaty Influencerów 2023. Co działo się w Węgorzewie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 12:30
- Internet rozrósł się, więc Żeglarskie Mistrzostwa Polski Influencerów to jedna z niewielu okazji, gdzie środowisko ma szansę spotkać się w jednym czasie i w tak licznym gronie - mówi Łukasz Stępniak, organizator imprezy. W tym roku zawody odbyły się po raz siódmy. Patronem medialnym wydarzenia była Czwórka. 
rozwiń zwiń