- Black Friday to święto zakupów, promocji i konsumpcji.
- W jego kontekście naukowcy zwracają na ekologiczne i społeczne problemy świata.
- Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje alternatywę dla Black Friday - Laboratorium Dobrej Konsumpcji.
- Jeśli musimy kupować, kupujmy z szacunkiem do planety i ludzi. Gdy nie musimy, lepiej skorzystajmy z warsztatów.
Naukowcy biją na alarm w związku z coraz bardziej negatywnymi skutkami nadmiernej produkcji i konsumpcji. Zwracają uwagę na:
- rosnące góry odpadów,
- tony plastiku w oceanach,
- kryzys klimatyczny,
- degradację środowiska,
- wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt.
Do tego należy dołożyć wyzysk pracowników i pracownic, zwłaszcza w krajach globalnego Południa. Dąży się do tego, aby wyprodukować jak najtaniej i jak najwięcej dóbr, które kupujemy, choć potem często zalegają na dnie szafy, a my nawet z nich nie korzystamy.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje alternatywę dla Black Friday - Laboratorium Dobrej Konsumpcji. Celem wydarzenia jest wyrażenie sprzeciwu wobec niezrównoważonej produkcji i niepohamowanej konsumpcji, które niszczą naszą planetę.
Black Friday - do zakupów podejdź z szacunkiem
W tym roku Black Friday wypada 24 listopada. Tego dnia wcale nie warto korzystać z licznych promocji w sklepach - rozsądniej jest popatrzeć na to, co już się ma. Do zakupów warto podjeść z szacunkiem albo zrezygnować z nich i skorzystać z warsztatów Laboratorium Dobrej Konsumpcji.
- W ramach warsztatów poruszamy temat globalnych łańcuchów dostaw, ale podchodzimy do tego w sposób praktyczny, prosty i przyjemny. Chcemy budować świadomość, dlatego tyle o tej tematyce mówimy przez publikacje dla młodych, poważne raporty czy wizyty w mediach - mówi Alina Pękalska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. - Temat jest bardzo szeroki. Dotyczy odzieży, żywności, elektroniki itd.
Idź na warsztaty, nie kupuj
Warsztaty w ramach Laboratorium Dobrej Konsumpcji Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie organizuje już trzeci raz. Zaplanowane są one na sobotę po Black Friday i nawiązują do dnia promocji. - Pokazujemy, co stoi za niższą, promocyjną ceną. Wskazujemy na zarobki dużych firm, ale też na początek tego łańcucha produkcji, który zwykle ma swoje miejsce w Bangladeszu czy Indiach, a praca np. szwaczek, często niepełnoletnich, jest słabo opłacana - zauważa gość Czwórki. - To temat, o którym często nie chcemy wiedzieć. Niestety, jesteśmy podatni na to, co nam się pokazuje w ładnie opakowany sposób.
09:40 czwórka reset 16.11.2023 black friday 17.12.mp3 O odpowiedzialnych zakupach, Black Friday i warsztatach w ramach Laboratorium Dobrej Konsumpcji opowiada Alina Pękalska (Reset/Czwórka)
Alina Pękalska wskazuje również na zjawisko green washisngu, które jest teraz niezwykle popularne, oraz na hasła, które znaczą wiele, ale nie idzie za nimi konkretne działanie.
Nie wyrzucaj - wykorzystaj
W kontrze do Czarnego Piątku możemy ustawić minimalizm - filozofię życia, w której skupiamy się na ograniczeniu posiadania rzeczy do tego, co nam jest naprawdę potrzebne. Na warsztatach Laboratorium Dobrej Konsumpcji niepotrzebnym rzeczom możemy nadać nowe życie.
- W zeszłym roku robiliśmy woskowijki, naprawialiśmy obuwie, gotowaliśmy z dzikich roślin, produkowaliśmy kosmetyki. Zależy nam na tym, żeby się nie powtarzać, dlatego w tym roku mamy inne propozycje - zdradza gość Piotra Firana. - Będziemy uczyć się pakowania prezentów z wykorzystaniem wielorazowych chust, naprawiać i wykorzystywać potłuczoną ceramikę czy szyć czapki ze starych swetrów.
Alina Pękalska zwraca uwagę, że czasem, gdy chcemy zrobić coś ekologicznie, musimy zwolnić. A często chcemy, by wszystko było teraz, natychmiast. Symbolem tego podejścia jest Black Friday. - By na co dzień być lepszymi konsumentami warto zwolnić, podejść do zakupów z szacunkiem - do tego, co kupujemy, by to nie krzywdziło środowiska, nie krzywdziło innych osób - podkreśla.
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Alina Pękalska (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 17:12
pj/kc