- Wojtek Urbański jest kompozytorem, producentem i twórcą Dyspensa.AI.
- To projekt, w którym gość Czwórki zajmuje się rolą sztucznej inteligencji na rynku muzycznym.
- Pojęcia w stylu "zawsze" oraz "nigdy" runęły w obliczu AI - mówi artysta.
- Istnieje coraz więcej aplikacji, które bez czynnika ludzkiego tworzą muzykę w określonym klimacie i na zadany temat.
Od kiedy pojawił się ChatGPT, powstają kolejne narzędzia, które tworzą nową muzykę. Znany producent i kompozytor muzyki elektronicznej oraz filmowej jest współtwórcą projektu Dyspensa.AI, który zajmuje się rolą sztucznej inteligencji na rynku muzycznym. - Im dłużej badam ten temat, tym mniej się go boję, ale zdaję sobie sprawę z jak poważnym zagadnieniem mamy do czynienia - podkreśla gość Czwórki. - Oczywiście dla wielu osób nadal jest to ciekawostka, rozrywka i śmiechy. To jednak szybko się zmienia.
Czym zajmuje się Dyspensa.AI?
Dyspensa.AI to projekt badawczy monitorujący rozwój sztucznej inteligencji w dziedzinie dźwięku oraz muzyki. To pierwsza w Polsce instytucja ekspercka i agencja kreatywna zajmująca się kompleksowo zagadnieniem AI w muzyce.
- Dla mnie dyskusja o tym, czy AI zabierze nam pracę, należy do przeszłości. Ona już nam ją zabiera - zauważa Wojtek Urbański. - W tym temacie może nie jestem sceptykiem, bo w mojej pracy korzystam ze sztucznej inteligencji, ale widzę z jakimi to wiąże się zagrożeniami i wyzwaniami. Mam tu na myśli "twórców" AI, którymi są wielkie koncerny. A ich intencje nie zawsze są dobre.
Sprawdź też:
Nie ma już "nigdy" i "na zawsze"
Wspólnikiem Wojtka Urbańskiego w projekcie Dyspensa.AI jest dr inż. Mateusz Modrzejewski z Politechniki Warszawskiej. Jak przyznaje gość Czwórki, celem ich działania jest m.in. namierzenie momentu, w którym za wyniki pracy twórcy ze sztuczną inteligencją ktoś będzie chciał zapłacić. Kiedy staną się "przedmiotem handlu". – Pojęcia w stylu "zawsze" oraz "nigdy" runęły w obliczu AI. Przez wiele lat naukowcy przekonywali, że sztuczna inteligencja nigdy nie wygra w szachy z człowiekiem. Czas pokazał, że się mylili.
Sztuczna inteligencja w muzyce / Wojtek Urbański
Piosenka o prezesie, który maluje ściany
Jeśli chodzi o świat muzyki, AI może pomóc rozpocząć, rozwinąć lub dokończyć własną kompozycję. Może też generować zadane dźwięki lub przerabiać już istniejące nagrania. - Pojawia się też coraz więcej aplikacji, które są w stanie generować utwory w określonym klimacie. Ostatnio mój wspólnik malował ściany w naszym biurze więc zapromptowałem: "napisz piosenkę o prezesie, który maluje ściany w Instytucie Kolejnictwa i aplikacja stworzyła naprawdę świetny numer rapowy - opowiada Urbański.
22:22 CZWÓRKA Pierwsze słyszę - wojtek urbanski 12.12.2023.mp3 Dyspensa.AI - o projekcie badającym związki sztucznej inteligencji i branży muzycznej opowiada Wojtek Urbański (Pierwsze słyszę/Czwórka)
julek ploski nagrał płytę z AI
W katalogu wytwórni Dyspensa, którą powołał do życia gość audycji, są wydawnictwa julka ploskiego – jednego z najciekawszych krajowych producentów młodego pokolenia. - Artysta testował dostępne narzędzia AI podczas tworzenia kolejnych utworów. Finalnie powstało kilkanaście kawałków, które znalazły się na płycie "Matcha latte, Contemplation". Wydawnictwu towarzyszy "dziennik pokładowy” - film, w którym julek opowiada o samym procesie tworzenia - dodaje rozmówca Kamila Jasieńskiego.
Kim jest Wojtek Urbański?
Wojtek Urbański znany jest z działalności solowej i z duetu Rysy. Stworzył muzykę do filmów, takich jak m.in. "Hiacynt" i "Fanfik" oraz seriali - m.in. "Infamii". Kompozytor często porusza się pomiędzy światem muzyki orkiestrowej, filmowej a współczesnym i elektronicznym brzmieniem. Jest aranżerem i dyrektorem muzycznym wielu koncertów oraz widowisk telewizyjnych, m.in. koncertu "Razem z Ukrainą", czy trasy "Tribute to Krzysztof Krawczyk" w ramach Męskiego Grania.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Wojtek Urbański (kompozytor, producent muzyczny, założyciel i CEO Dyspensa.AI)
Data emisji: 12.12.2023
Godzina emisji: 09.15
kul/pg