Staż płatny, bezpłatny i gdzie go szukać?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 14:20
Już nie tylko parzenie kawy i kopiowanie dokumentów - dziś staże studenckie to doskonała okazja, by poznać tajniki przyszłego zawodu i zdobyć doświadczenie. Ale czy także - by zarobić pieniądze?
Świetne programy stażowe mają międzynarodowe korporacje, i tam warto się o nie ubiegać.
Świetne programy stażowe mają międzynarodowe korporacje, i tam warto się o nie ubiegać.Foto: shutterstock.com/DavideAngelini
  • Staż to okazja, żeby poznać tajniki zawodu, ale też szansa, żeby przekonać się, czy naprawdę chcemy to robić. 
  • W Polsce są staże płatne, bezpłatne i takie, za które sami musimy zapłacić. 
  • Ofert staży jest dużo mniej niż ofert pracy.
  • Najlepsze programy stażowe mają międzynarodowe korporacje. 

Staże: bezpłatne, płatne i takie, za które samemu trzeba zapłacić

W Polsce najbardziej popularne są staże bezpłatne, zdarzają się też płatne oraz staże, za które płaci praktykantka lub praktykant.

- Wiele zależy, do czego jest nam to potrzebne. Na staże może kierować osoby bezrobotne Urząd Pracy, i wtedy to on im płaci. Staże i praktyki absolwencie są po to, by zaliczyć przedmiot, i z założenia są bezpłatne - wymienia Anna Czyż, dyrektorka działu HR Hays Poland. - Sytuacja, w której student lub studentka muszą zapłacić za staż, jest najbardziej absurdalną, ale zdarza się na przykład w przypadku osób studiujących psychologię, którzy muszą przepracować odpowiednią liczbę godzin w placówce szpitalnej lub diagnostycznej.  

Staż to inwestycja. "Nie każdego przedsiębiorcę na to stać"

Studenci opowiadają się za zniesieniem bezpłatnych staży, część przedsiębiorców jest temu przeciwna, co tłumaczy względami finansowymi: "każdy stażysta jest dla nas wydatkiem".

- Rozumiem to podejście, bo rzeczywiście tak bywa. Przy czym nie mówiłabym o kosztach, tylko o inwestycji - tłumaczy ekspertka. - Często absolwenci i absolwentki przychodzą bez żadnej praktycznej wiedzy, i to potwierdzają nasze badania. W naszej firmie staże są płatne, bo traktujemy je jako przygotowanie do wykonywania pracy na określonym stanowisku. To jest pełen etat, z rozpisanymi zadaniami. Od 50 do 70 proc. stażystów zostaje z nami na dłużej.

Posłuchaj
11:15 CZWÓRKA Pierwsze slysze - stypendia 1 10.06.2024.mp3 Czym staż różni się od praktyki i czy możemy na tym zarobić? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Zapłata za staż to jedna kwestia. Inną - nie mniej ważną - jest zastanowienie się, czy edukacja wyższa przygotowuje młodych ludzi do wykonywania danego zawodu - zauważa rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Myślę, że na naszych uczelniach jest za mało praktycznego przygotowania i jak wynika z badań 1/3 absolwentek i absolwentów nie pracuje w swoim zawodzie.

Czytaj także:

Ofert pracy nie brakuje, a co ze stażami?

Rynek pracowniczy istnieje w Polsce już od paru lat i ma się dobrze. Ofert pracy jest dużo, natomiast propozycji stażu - zwłaszcza płatnego - zdecydowanie mniej - zauważa Karolina Karwowska, managing partner w Dream Employer Hub i ekspertka w obszarze budowania zaangażowania i pozytywnych doświadczeń pracownika. - Firmy poszukują talentów i potrafią o nie walczyć, ale ciągle nie przekłada się to na najmłodsze pokolenie, które dopiero wchodzi na rynek pracy.

Posłuchaj
08:08 CZWÓRKA Pierwsze slysze - stypendia 2 10.06.2024.mp3 Jak dostać się na staż do międzynarodowej korporacji? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

- Świetne programy stażowe mają międzynarodowe korporacje, i tam warto się o nie ubiegać. Natomiast na polskim rynku trudno jest o dobrze zorganizowany staż. Nadal zdarza się, że studenci trafiają do firmy i są zatrudniani do tzw. "prostych czynności biurowych". W ten sposób, zamiast uczyć się, przez całe dnie przerzucają papierki - dodaje gościni Czwórki.

Staże w światowych korporacjach - gdzie ich szukać?

- Dlatego potrzebne są konkretne rozwiązania systemowe, które byłyby korzystne dla obu stron. - Warto stworzyć ramy programów stażowych z uwzględnieniem kompetencji, które można by było nabyć w ich trakcie - tłumaczy Karolina Karwowska. - W innych krajach Unii Europejskiej wygląda to podobnie, ale jest tam dużo więcej firm, które mają dobrze opracowane programy stażowe dostępne także dla studentek i studentów z Polski. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Anna Czyż (dyrektorka działu HR Hays Poland), Karolina Karwowska (managing partner w Dream Employer Hub)

Data emisji: 10.06.2024

Godzina emisji: 8.15

kul/wmkor

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interstudent 2024. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:40
W Polsce kształci się już ponad 105 tysięcy studentów z zagranicy - na przekroczenie tego pułapu nasze  uczelnie czekały kilkanaście lat. Jednym z nich jest Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu - zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie. 
rozwiń zwiń