Historia kina opowiedziana najgorszymi filmami

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 09:19
Które filmy nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, a jednak powstały i co złego wydarzyło się w kinie na przestrzeni lat? Stołeczny DKF Muranów zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Najgorsze filmy świata".
Audio
  • Dr Jacek Rokosz o przeglądzie "Najgorsze filmy świata" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Azovtsev Maksym/Shutterstock.com

szybcy i wsciekli 8 pap.jpg
"Szybcy i wściekli", "Klient" - na co wybrać się do kina?

Raz w miesiącu prezentowane są spotkania z najbardziej kuriozalnymi produkcjami w historii kina, które nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego, a jednak powstały. Każde spotkanie poprzedzone jest wykładem. - Zdecydowaliśmy się na stare kino oczywiście ze względu na prawo dystrybucyjne, ale mam wrażenie, że widownia po prostu chce wracać do tych produkcji - opowiadał w Czwórce dr Jacek Rokosz, filmoznawca.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o filmie "Potwór z przeklętego morza", trwającej 63 minuty produkcji z lat 60., który zobaczyć będzie można w tym miesiącu. - To film Rogera Cormana, który skończył niedawno 91 lat i jest laureatem Oskara. Jako reżyser miał on założenie, by swoje filmy kończyć w tydzień, i ten film został stworzony w ciągu 7 dni, to widać - mówił ekspert. - Tytułowy potwór skonstruowany jest z mopów, a zdjęcia częściowo są nieostre - dodał.

Dlaczego reżyser był jednak bardzo zadowolony ze swojej produkcji i jak widzowie reagują na "najgorsze filmy świata"? Dlaczego kiepskie filmy ogląda się lepiej w grupie, niż w pojedynkę i czemu lata 60. to złoty okres kina klasy B? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: dr Jacek Rokosz (filmoznawca)

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 8.15

kd/jsz


Czytaj także

Chcesz poznać Warszawę? Oglądaj filmy Barei!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 14:40
- To podstawowa lektura wszystkich varsavianistów - przekonuje Jerzy S. Majewski dziennikarz i autor książki "Spacerownik. Warszawa w filmie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fani "Gwiezdnych wojen": "Łotr 1" spełnia oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 07:50
- To film na który czekaliśmy od "Powrotu Jedi". Ten film jest niesamowity, dźwięk i obraz przytłaczają widza - mówili w Czwórce fani "Gwiezdnych wojen" po obejrzeniu filmu "Łotr 1".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
rozwiń zwiń