Michał Rusinek i Aneta Załazińska o książce, która pomoże zostać zrozumianym

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:44
- Nie sposób wymienić wszystkich przykładów poprawnej komunikacji. W książce piszemy o tych, które naszym zdaniem są najbardziej przydatne - mówiła Aneta Załazińska, współautorka książki "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna".
Audio
  • O sztuczkach, które możemy wykorzystać w komunikacji w książce "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

W książce pojawiają się fragmenty pism i cytaty największych w naszych dziejach polityków, filozofów, przeplecione historiami z życia codziennego i elementami ze współczesnej kultury - filmów i reklam. W jaki sposób udało się im to połączyć? 

- Język zmienia się nieustannie, ale ludzkość nie. Nasza książka oparta jest na strukturze, którą wykorzystywali autorzy starożytnych poradników do retoryki. W gruncie rzeczy jesteśmy bardzo podobni do naszych antycznych przodków. Podobne rzeczy nam się podobają i nas odstręczają - przekonywał Michał Rusinek. 

Kim jest główny bohater książki? Z jakimi problemami musi się mierzyć? Czym jest "przestrzeń skrzydlatych słów"? Do czego służą w języku "komunały"? Dlaczego powinno nam zależeć na tym, żeby zostać zrozumianym? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Michał Rusinek i Aneta Załazińska (autorzy książki "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna")

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 8.16

ac/pj

Czytaj także

Samotność śmierci i trauma doświadczeń wojennych na wystawie w Muzeum Śląskim

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 13:12
- Artystów łączyło wiele, ale przede wszystkim były to przyjaźń i doświadczenia wojenne. Zwłaszcza te drugie do końca ich życia dawały o sobie znać w ich twórczości - mówiła Anda Rottenberg, kuratorka wystawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta - galeria sztuki, która mówi do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 12:40
- Warszawska Zachęta mieści się w budynku, który budzi szacunek. Nadaje charakter instytucji, od pierwszego wejrzenia, definiuje galerię - opowiada Magdalena Komornicka, kuratorka projektu "Plac Małachowskiego 3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Projekt o nieznanym tytule". Sztuka w perspektywie dojrzałego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 12:50
"Projekt o nieznanym tytule" to kuratorski pomysł artystki, Aguli Swobody, która zaprosiła do współpracy malarzy, którzy na świat i sztukę patrzą z perspektywy "ludzi po czterdziestce". 
rozwiń zwiń