Test na koronawirusa czy szczepienie - warunek podróżowania w przyszłości?
Ozdrowieńcy chętnie stawiają się w stacjach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, by oddać osocze, które może służyć do ratowania życia chorującym na SARS-CoV-2. Ostatnie zagraniczne publikacje w magazynach "Nature" i "The New England Journal of Medicine" zasiały ziarno wątpliwości, porównując działanie osocza ozdrowieńców do działania placebo.
Edyta Ułasiewicz, lekarz transfuzjolog kliniczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest jednak innego zdania, co potwierdza wciąż napływającymi zamówieniami na osocze z przeciwciałami od oddziałów covidowych.
14:11 czwórka czat czwórki 23.03.2021 osocze.mp3 Jak osocze ozdrowieńca może pomóc chorującym? (Czat Czwórki/Czwórka)
- Dziś do punktów pobrań zapraszamy wszystkie osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 - mówi Edyta Ułasiewicz, lekarz transfuzjolog kliniczny. Terapia osoczem różnych rekonwalescentów była już w medycynie stosowana np. przy zakażeniach wirusem ebola, Sars, grypy H1N1 czy ptasiej grypy. Dziś wzorujemy się i korzystamy z tamtych doświadczeń - podkreśla.
Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała mogą neutralizować wirusa SARS-CoV-2. Po przetoczeniu u chorego mogą wyeliminować wirusa z organizmu. - Często chorzy na COVID-19 nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, niewspółmiernie do rozwoju zakażenia - wyjaśnia lekarka. - Podanie takiego osocza z przeciwciałami znacznie przyspiesza leczenie i pozwala skuteczniej walczyć z zakażeniem - dodaje.
Transfuzjolog zauważa, że jesteśmy w środku pandemii i trudno dziś wyciągnąć wnioski, że coś nie działa. - My mamy wciąż zamówienia od lekarzy leczących COVID-19 na to osocze - podkreśla. - Informacje płynące ze szpitali mówią, że ta terapia jest skuteczna. Osocze jest zamawiane, zwłaszcza teraz gdy mamy zwiększoną ilość zakażeń - dodaje.
By oddać osocze ozdrowieńca, powinniśmy spełniać wszelkie warunki, które obowiązują regularnych dawców krwi, a dodatkowo przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone, czują się zdrowe i minęło co najmniej 14 dni od zakończenia ich izolacji.
- Dziś przyjmuje się, że przeciwciała ozdrowieńcy mają około 6 miesięcy, to jednak sprawa bardzo indywidualna, wymagająca badania - mówi gość Czwórki.
Świat po pandemii. Czy będzie nas stać na podróże?
Czytaj także:
Grzegorz Multan, ozdrowieniec, dawca osocza, honorowy krwiodawca, podkreśla, że warto oddawać osocze. Dzięki rozmowom z laborantami podczas swoich pobrań wie, że jednorazowo pobierana dawka osocza - 650 ml może służyć 3 chorym pacjentom. - Pobierane osocze jest dokładnie badane. Zdarza się tak, że dawca proszony jest o przyjazd dopiero, gdy ilość przeciwciał w jego osoczu jest na wymaganym poziomie - podkreśla.
Koronawirus w Polsce - dane Ministerstwo Zdrowia
Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Wtorek, 23 marca 2021
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Gość: Grzegorz Multan (ozdrowieniec, dawca osocza i krwi), Edyta Ułasiewicz (lekarz transfuzjolog kliniczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa)
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 15.09
pj