Wierni fani przygód Geralta z Rivii z pewnością obejrzeli już drugi sezon serialu o przygodach bohatera, wyprodukowany przez Netflix. Oczekiwanie na ekranizację kolejnej części może umilić im studiowanie mapy, która przedstawia dużą część wiedźmińskiego świata.
Mapy już były
Ze szczegółami położenia warowni Kaer Morhen, Wyzimy czy archipelagu Skellige możemy się zapoznać, studiując profesjonalną, geograficzną mapę. - Ta mapa powstała z potrzeby. Jako miłośnik fantasy, a przede wszystkim Wiedźmina, zawsze lubię mieć mapę książki, którą czytam - przyznaje Marcin Wereszczyński, kartograf z Uniwersytetu Warszawskiego. - Do Wiedźmina oczywiście rysowano mapy - fanowskie, oficjalne, które powstawały przy okazji seriali czy gier. Były one jednak mało szczegółowe, stylizowane na średniowieczne, z jakimiś pagórkami, drzewami i innymi małymi rysuneczkami. Ja, jako kartograf, potrzebowałem dokładnej mapy i czułem, że mogę to zrobić dla siebie i innych fanów. Potraktowałem to jako cel, hobby. Praca zajęła mi dwa lata - dodaje.
Kartografia w służbie Wiedźmina
- Gdy miałem chwilę, to siadałem do tej mapy i udało się to stworzyć - mówi kartograf. - Swoją mapę nazwałem "Królestwa Północy - mapa ogólnogeograficzna". Skupiłem się tylko na tych królestwach. Nie jest to cały obszar, na którym działa się książka. Byłem zmuszony do ograniczenia tego świata, bo i tak było bardzo mało informacji geograficznych na jego temat. Inne tereny, tylko wzmiankowane w książce, nie były w ogóle opisane - dodaje.
Mapa Marcina Wereszczyńskiego przedstawia świat opisany w książce, grze i serialach. Jest tam Temeria, Redania, Kaedwen oraz wiele mniejszych królestw zależnych od innych. Znajdziemy tam też duży fragment Nilfgardu, czyli cesarstwa, które prowadzi wojny z Królestwami Północy i próbuje je podbić. Istotna część książki opiera się na wydarzeniach tej wojny. - Sam Sapkowski przyznaje, że nigdy nie przykładał zbyt dużej uwagi do geografii - przypomina rozmówca Czwórki. - Nie jest jasne, jak duży jest ten świat. Moja mapa pokazuje obszar około 1,5 tysiąca km na 1,5 tysiąca km. To taki dość mały kontynent, ale poza granicami mapy ten świat ciągnie się gdzieś dalej, tylko nie wiadomo jak wygląda - dodaje.
03:59 czwórka pierwsze słyszę 24.01.2022.mp3 O tworzeniu mapy Świata Wiedźmina opowiada kartograf Marcin Wereszczyński (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Rzeki i góry Królestw Północy
- Najwięcej czasu zajęło mi stworzenie rzeźby terenu, bo to musiałem prawie wszystko sam wymyślić - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - Najwięcej trudnych decyzji wiązało się z lokalizacją miast czy rzek, takich opisowych rzeczy. Opierałem się głównie na książkach, ale czerpałem też z seriali i komiksów. Te informacje czasami były sprzeczne, zawsze były niepełne. Miałem dużo decyzji do podjęcia - dodaje. - Nadal dyskutuję z fanami o pewnych zmianach i nadal wprowadzam drobne poprawki.
Już wkrótce będziemy mogli cieszyć się wiedźmińską mapą, która znajdzie się w drugim wydaniu "Geograficzno-politycznego atlasu Polski", ale jest też dostępna w serwisie deviantart, na profilu kartografa, skąd można pobrać ją w dużej rozdzielczości bezpłatnie.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Mateusz Kulik
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 07.16
pj