Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes, a ubrania z ich logo - i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks" - nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła firmę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię. Na rzecz środowiska działa aktywnie już od kilkunastu lat. Mówi o wpływie człowieka na ekologię, prowadzi prelekcje, wyjaśnia.
W swojej książce sprzed trzech lat "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety?" pisze m.in. o tym, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, zrezygnować z plastiku, czym jest fast fashion i co wpisuje się w ideę "less waste". - To była duża ilość podstawowej wiedzy o tym, co warto robić doraźnie. Teraz pomyślałam, że warto pójść dalej, ale zanim to się stanie trzeba wiedzieć, dokąd zmierzamy - mówiła Areta Szpura. Dlatego gość Czwórki, która mieszka w Finlandii, napisała książkę "Instrukcja obsługi przyszłości". - Przyjechałam tu uczyć się o tym, co dobrego można zrobić dla Polski, ale tak naprawdę te kraje z perspektywy planety znajdują się dość blisko siebie, więc czeka je podobna przyszłość - mówiła Areta Szpura.
Książka "Instrukcja obsługi przyszłości" napisana jest w formie wywiadów z aktywistami i działaczami proekologicznymi, a podzielona jest na kilka "bloków tematycznych" - dziedzin życia, są to m.in. technologia, żywność, środowisko czy przyszłość miast. - Pisząc tę książkę, sama uczyłam się, bo każda rozmowa była dla mnie źródłem wiedzy - podkreślała gość Czwórki. - Warto po prostu wyobrazić sobie przyszłość, do której chcemy dążyć, stwórzmy sobie przyszłość, do której nam się będzie chciało rano wstawać i w niej działać. Wtedy jest większa szansa, że uda nam się ją osiągnąć.
10:45 szpura eko 2022_05_17-07-17-57.mp3 Areta Szpura mówi o książce "Instrukcja obsługi przyszłości" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jednym z zagadnień poruszanych w książce jest ślad węglowy. - Wszyscy go zostawiamy, produkujemy dwutlenek węgla nawet teraz, rozmawiając i oddychając - podkreślała. Jednak kolejnym miejscem wcale nie tak bardzo ekologicznym jest internet. - To złudne, bo wydaje nam się, że sieć nie jest materialna. Tymczasem to nieprawda - by istniał internet, gdzieś muszą być serwery. Słuchanie muzyki w sieci, gdy w tle leci cały czas teledysk, pobierając dane także może nie być eko - mówiła w Czwórce.
Tłumaczyła także, że mieszkanie w miastach może być bardziej eko niż życie na wsi. - Jeśli mieszka się w bloku, potrzebujemy mniej energii niż do ogrzewania dużego domu na wsi. Jest także m.in. koncepcja miasta 15-minutowego, czyli takiego, w którym wszędzie możemy dotrzeć w kwadrans na rowerze bądź piechotą.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Robert Grzędowski
Gość: Areta Szpura (pisarka, aktywista i działaczka na rzecz ekologii)
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 7.15
kd