Jeśli dziś obudziliśmy się zlani potem i z krzykiem na ustach, to nie musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Naukowcy z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii i University of Wisconsin w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania, w których wzięły udział dwie grupy pacjentów. Pierwszą poproszono o prowadzenie dzienników, w których uczestniczy zapisywali, jak im się spało i co im się śniło. Druga grupa to osoby, których mózgi podczas snu były monitorowane z użyciem elektrod. Naukowcy wybudzali śpiących kilkukrotnie w trakcie nocy i zadawali pytania dotyczące jakości snu i tego, czy coś im się śniło, a jeśli tak, to jakie emocje i uczucia wzbudzał w nich dany sen. Z odpowiedzi wybierali te, w których pojawiał się element strachu.
Mózg i stres
Dzięki temu udało się wskazać, z którymi obszarami mózgu są te uczucia powiązane. Okazało się że to wyspa i kora obręczy. Zakręt kory jest odpowiedzialny za nasze zachowania w sytuacjach stresujących, głównie za reakcje i zachowania awersyjne. - Może być tak, że gdy przeżywamy jakiś stres, borykamy się z jakimś niepokojem, to nasze ciało może próbować część tego stresu odreagować poprzez koszmary i w ten sposób pomóc nam radzić sobie lepiej z tą sytuacją - mówi Stefan Sawicki, psycholog. - Jeśli jednorazowo czy dwa razy zdarzy nam się jakiś koszmar, to może on zwrócić naszą uwagę na coś ważnego, co się nam przydarza, np. ból pleców. Coś nas boli, więc może zaczniemy trochę bardziej dbać o te plecy, może się przyjrzymy, co się dzieje, może spowolnimy tempo. Jednak jeśli koszmar cały czas się utrzymuje, to jest to niebezpieczne - dodaje.
03:38 czwórka pierwsze słyszę 22.08.2022 koszmary.mp3 Koszmary senne mogą pomagać w stresujących sytuacjach (Czwórka/Pierwsze słyszę)
Koszmarny koszmar
Ekspert podkreśla, że koszmar może być drogą w dobrą stronę, ale również bardzo niepokojącym symptomem. Okazuje się, że te najbardziej przerażające sny nie mają żadnych pozytywnych skutków. Bardziej szkodzą, niż są w stanie pomóc.
- Każdy uraz wymaga leczenia, nie może zostać pozostawiony bez opieki - podkreśla psycholog. - Jeśli koszmary są poważne, jeśli zostają z nami po przebudzeniu, powodują, że mamy problemy ze snem, boimy się zasnąć, to pokazuje, że dzieje się coś bezadaptacyjnego, że to nie do końca prowadzi do równowagi i może doprowadzić nawet do zaburzeń psychicznych - dodaje. W takiej sytuacji nie możemy tego lekceważyć, tylko należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do specjalisty.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 22.08.2022
Godzina emisji: 07.27
pj