Zdaniem psychologów zatracanie się w świecie fantazji jest jednym z najlepszych sposobów wspomagających leczenie terapeutyczne - nazywa się to biblioterapią. Jest ona formą terapii poznawczo-behawioralnej, a czytanie książek wykorzystuje w celu radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu.
- Biblioterapia bazuje na terapeutycznym wykorzystaniu wartości literatury - mówi Gabriela Biega, redaktorka well.pl. - Wiele osób kojarzy literaturę z funkcją rekreacyjną, a nagle okazuje się, że już od starożytności zdawano sobie sprawę z tego, że zakres działań książki jest znacznie szerszy. Dotyczy to głównie osób, które borykają się z takimi problemami jak osamotnienie, podwyższone napięcie emocjonalne, stres itd. - wymienia.
Rekreacyjna funkcja literatury niesie ze sobą takie wartości jak zanurzenie się w świat literacki, w fabułę, w życie bohaterów, ich wewnętrzne rozterki. Dzięki temu przenosimy się w inny wymiar, trochę się w nim zatracamy i zapominamy o męczących nas problemach.
- Sama biblioterapia, jeśli chodzi o naukowe pojęcie, opiera się na interakcji, jaka zachodzi między uczestnikiem zajęć a książką. Wszystko to dzieje się pod okiem wykwalifikowanego biblioterapeuty - opowiada rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Profesjonalna biblioterapia różni się od zwykłego czytania książek - dodaje.
04:25 czwórka pierwsze słyszę 13.09.2022 8.38.mp3 Na czym polega biblioterapia? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Często po książki sięgamy odruchowo, kiedy rzeczywistość staje się dla nas zbyt przytłaczająca. Tak było np. podczas pandemii. - Są badania zwracające uwagę na to, że czytanie książek podczas pandemii niwelowało stres. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach, już postpandemicznych, ale wciąż ciężkich, ta biblioterapia może okazać się świetną metodą walki z problemami, tymi psychologicznymi i psychicznymi - dodaje.
Profesjonalna biblioterapia rozpoczyna się od diagnozy, rozpoznania problemów pacjenta. - Staramy się pod te problemy wybrać taką literaturę, która odpowiada jego zainteresowaniom czytelniczym potrzebom, doświadczeniom życiowym - wyjaśnia redaktorka. - Pamiętamy, że nawiązywanie do doświadczeń może wywołać nie tylko te dobre, przyjemne wspomnienia, ale też te bolesne. To właśnie one są naszym źródłem, bazą, na której tę biblioterapię prowadzimy - dodaje.
Są przeróżne formy pracy biblioterapeuty z pacjentem, wśród najpopularniejszych wymieniane są:
- głośne czytanie tekstu przez prowadzącego
- głośne czytanie tekstu przez uczestników
- ciche czytanie przez pacjenta
- słuchanie nagranego tekstu
- rozmowa o czytanym tekście
- rozmowa o bohaterach
- proponowanie nowych zakończeń tekstu
- ilustracje do czytanego tekstu
- wcielanie się w rolę bohatera tekstu i odgrywanie jej
Te techniki mają pozwolić na wyłapanie podobieństw i schematów zachowań takich, w które my również wchodzimy w czasie kryzysu. To pomaga zidentyfikować problem i podjąć pracę nad nim.
Decydując się na skorzystanie z biblioterapii, nie rezygnujmy z kontaktu z lekarzem specjalistą.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Robert Grzędowski
Materiał: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 13.09.2022
Godzina emisji: 8.38
pj