"Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami?"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 16:05
Wizyta w gabinecie stomatologicznym zwykle nie wiąże się z niczym przyjemnym, dlatego wiele osób unika jej jak może. Stomatolodzy wypowiadają się o swoich pacjentach też nie zawsze w samych superlatywach. Relacje jednej i drugiej strony zebrała w swojej książce "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" Agnieszka Fiedorowicz.
Stomatolodzy mają wiele do powiedzenia na temat swoich pacjentów
Stomatolodzy mają wiele do powiedzenia na temat swoich pacjentówFoto: shutterstock/Lucky Business

Ile kosztuje otwarcie gabinetu stomatologicznego? Czy polskie dzieci nadal przodują w statystykach próchnicy? Jaki wpływ na zdrowie ogólne ma stan naszego uzębienia? - Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź w książce Agnieszki Fiedorowicz.


Z dala od fotela... stomatologicznego

Każdy z nas na pewno ma jakieś doświadczenia związane z wizytą u dentysty. - Starszym pokoleniom wizyta u dentysty kojarzy się z horrorem. Narzędzia stomatologiczne uruchamiane na pedał, zabiegi wykonywane bez znieczulenia i "srebrne" plomby - mówi gość Czwórki. - Dzisiaj, mimo że gabinety są wyposażone w nowoczesne fotele, jest sterylnie i czysto, a zabiegi odbywają się w znieczuleniu, pacjentom w dalszym ciągu niełatwo trafić na fotel stomatologiczny.

Agnieszka Fiedorowicz przytacza historie, które mogą zadziwić. Szerokim łukiem gabinet dentystyczny omijają nie tylko zwykli zjadacze chleba. - Czasem przychodzi bardzo dobrze ubrana pani, która podjeżdża drogim samochodem, ma drogi zegarek, markową torebkę, ale zęby ma bardzo zaniedbane - opowiada rozmówczyni Kamila Jasieńskiego. - Wciąż u niektórych pokutuje przeświadczenie, że najpierw jest fryzjer, może paznokcie, a dbałość o uzębienie "ląduje na samym końcu".

Zobacz także:


"Czysta robota"?

W porównaniu z innymi specjalizacjami lekarskimi mogłoby się wydawać, że bycie stomatologiem to "czysta robota". Z perspektywy stomatologów jednak tak nie jest. - Niestety, pewne braki w higienie, które ciągle część z nas ma, przekładają się na to, co sobie w zębach "zostawiamy i hodujemy" - mówi gość audycji. - Nie wszystko jednak wynika z zaniedbania i braku higieny. To jest też kwestia tego, jak się odżywiamy. W naszych produktach jest za dużo cukru, który m.in. powoduje próchnicę. Cukier często znajduje się w produktach, których nawet o to nie podejrzewamy, np. w jogurtach.

W książce także przedstawiona jest perspektywa pacjentów. Pojawiają się także różne mity związane z niektórymi zabiegami i opisy traumatycznych doświadczeń z gabinetów stomatologicznych. - Prawda jest taka, że jeśli odpowiednio dba się o swoje zęby, dokładnie szczotkuje i regularnie chodzi do dentysty, to raczej się nie ma problemu - przekonuje Agnieszka Fiedorowicz. - Wizyta u stomatologa potem nie jest tak bolesna dla nas i dla naszej kieszeni.


Posłuchaj
15:12 CZWORKA/Pierwsze Słyszę - dentysta 6.03.2023.mp3 Gościem audycji jest Agnieszka Fiedorowicz, autorka książki "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Agnieszka Fiedorowicz (autorka książki "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami")

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 9.15

aw

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Chorób Rzadkich. Kim są "zebry" i jak wygląda ich życie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 20:00
Ostatni dzień lutego to Dzień Chorób Rzadkich. Studenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali akcję, która przybliży problemy "zebr" wszystkim zainteresowanym. 
rozwiń zwiń