Serwis, który łączy
Serwis uasos.org łączy uchodźców z Ukrainy z Polakami. Jego celem jest kojarzenie uciekających przed wojną Ukraińców z osobami w Polsce, które chcą udzielić pomocy. Narzędzie jest intuicyjne, dostępne w języku ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim, zaś algorytm najlepiej dobiera kryteria, tak aby pomoc była jak najbardziej skuteczna.
- To inicjatywa oddolna osób, które początkowo zebrały się na Facebooku, chcąc jakkolwiek pomóc osobom uciekającym przed wojną. Potem dołączyły firmy, które jak się okazało, także myślały o podobnym rozwiązaniu - mówi Jagoda Trela, Managing Partner. - Ostatecznie grupa kilkudziesięciu osób, w tym także firm, opracowała koncepcję serwisu starając się, żeby to był serwis w pełni automatyczny. Nam zależało na tym, żeby pomóc jak największej ilości osób, tak, żeby osoby potrzebujące schronienia i te które mogą go udzielić zostały połączone automatycznie.
Automatycznie i szybko
W założeniu serwis ma działać szybko i bez udziału osób trzecich. To, co różni go od innych tego typu stron, to fakt, że zwykły serwis jest listą ogłoszeniową na której każda osoba - zarówno oferująca i poszukująca schronienia - musi wejść, przejrzeć oferty, wyszukać rugą stronę i nawiązać kontakt. - W naszym portalu ustawia się parametry. Obydwie strony definiują filtry. Poszukująca, jak dużą mają grupę, czy mają zwierzęta czy są wśród nich osoby niepełnosprawne i w jakiej części Polski chcą znaleźć nocleg - tłumaczy Przemek Poppe współtwórca serwisu. - Natomiast druga strona może zadeklarować kogo chce przyjąć i na jak długo. System co godzina, za pomocą specjalnego algorytmu, dokonuje łączenia poszczególnych osób i wysyła oferty bezpośrednio do obydwu zainteresowanych stron.
Zobacz także:
W czterech językach
Jak podkreślają twórcy portalu zastosowany jest pełen automat, nie trzeba niczego szukać i nie ma interwencji osób trzecich. Portal działa na bieżąco. Po zaakceptowaniu oferty następuje wymiana danych kontaktowych pomiędzy stronami. Tak, żeby było zapewnione jak największe bezpieczeństwo obu stron.
Serwis funkcjonuje w czterech różnych językach, jednak jak zapewniają jego współtwórcy to dopiero początek.
- Mamy ambicję, żeby wejść także na rynki europejskie, po to, żeby poszukiwać również noclegów za granicą. W Polsce jest ich coraz mniej. Mamy więcej zarejestrowanych osób, które potrzebują schronienia niż tych, które mogą jakieś miejsca udostępnić - mówi Jagoda Trela. - Zapraszamy do korzystania z aplikacji i udostępniania swojej lokalizacji, tak, żeby osoby, które czekają na wsparcie mogły szybko je znaleźć.
09:37 Czwórka/Pierwsze Słyszę - Ukraina portal 14.03.2022.mp3 Gośćmi audycji są Jagoda Trela i Przemek Poppe, współtwórcy platformy uasos.org (Pierwsze Słyszę /Czwórka)
Wszystkie informacje w jednym miejscu
Aplikacja jest wspierana przez organizacje pozarządowe takie jak Polska Akcja Humanitarna, Szlachetna Paczka i Związek Ukraińców w Polsce. Dotychczas z serwisu skorzystało kilkaset osób i trwają pracę nad synchronizacją systemu z innymi, już istniejącymi na rynku rozwiązaniami.
- W tym momencie wszyscy Polacy się zjednoczyli, absolutnie nikt nie myśli o konkurencji. Pracujemy, żeby wszystkie bazy zsynchronizować z naszym automatycznym systemem - wyjaśnia współtwórczyni portalu. - Dążymy do tego, żeby Ukraińcy, którzy przekraczają granicę, ale i osoby oferujące miejsca noclegowe mieli tylko jeden adres do którego będą się logować, gdzie zebrane będą dane ze wszystkich platform. Jeszcze sprawdzamy pod względem bezpieczeństwa i RODO możliwość kojarzenia również serwisów zagranicznych. Serwis jednak już działa i można z niego korzystać.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Goście: Jagoda Trela, Przemek Poppe (współtwórcy platformy uasos.org)
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 8.15
aw/pj