Kanał Solo Show opowiada o sztuce współczesnej
Sztuka współczesna dla laików na YouTube i Instagramie
Jak Tomek Szymański współpracuje z artystami, jak zdobywa ich zaufanie i co z tego powstaje.
Kanał Solo Show na YouTube Tomek Szymański założył ponad rok temu. Bohaterami filmów Tomka byli młodzi artyści tacy jak Franek Warzywa, Krzysztof Maniak, ale też Magdalena Abakanowicz czy Anish Kapoor. YouTube był głównym trzonem jego działalności, jednak z czasem dołączył Instagram i on skupił rzesze fanów. - Zajmuję się sztuką współczesną, głownie polską. Nie jestem ani dziennikarzem, ani krytykiem sztuki, ani kuratorem wystaw - opowiada Tomek Szymański, autor kanału Solo Show. - Zajmuję się popularyzacją sztuki współczesnej. Wybieram takie jej fragmenty, które mi, subiektywnie, wydają się najciekawsze. Pokazuje je w taki sposób, który przebija taką tradycyjną, hermetyczną granicę, którą oddzielony jest świat sztuki - dodaje.
Solo Show - z YouTuba'a na Instagram
Kanał Solo Show rozkręcał się powoli. Jednak nagle z 20-30 tysięcy oglądających, zrobiło się ich dużo więcej. A dziś najbardziej popularny film Tomka na YouTube ma 450 tysięcy wyświetleń. - Zacząłem docierać tam, gdzie zależało mi, żeby dotrzeć - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. - Od początku mówiłem, że chcę dotrzeć do grupy, która niekoniecznie jest sprofilowana wiekowo czy miastowo, a do grupy, która ma zerowy próg wejścia w świat sztuki współczesnej, czyli nic o niej nie wie, a chciałaby .
Pierwsi widzowie Solo Show byli artystami, ludźmi z branży sztuki. Dla nich jednak kontent serwowany przez Tomka był zbyt prosty, zbyt banalny. - Mediów opowiadających o sztuce profesjonalnie jest sporo, ja je szanuję i z nimi nie konkuruję - podkreśla autor Solo Show. - Ja chcę pokryć obszary niepokryte. Mam poczucie, że sztuka współczesna jest bardzo hermetyczna.
17:32 czwórka pierwsze słyszę 19.06.2023.mp3 O współczesnych artystach i swoim kanale Solo Show opowiada Tomasz Szymański (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Format "one shot z artystami" Tomasz Szymański stworzył po rozmowach ze znajomymi i partnerką. Przyznaje, że główną inspiracją był dla niego cykl Vogue "73 questions with". - My ten format włożyliśmy w inny kontekst sztuki i w dodatku na Instagrama. Przyspieszyliśmy go, podkręciliśmy jeszcze mocniej - opowiada. - Już po pierwszym nagraniu z Krzysiem Gilem, przed opublikowaniem, wiedziałem, że to jest dobre.
Solo Show i zaufanie artystów
Format stworzony przez Czwórkowego gościa jest wyjątkowy, efekt końcowy pracy z artystą jest syntezą, pewnego rodzaju wizytówką artysty . - Ja wchodzę w świat artystów ze swoim formatem, ze swoim humorem. Nie mam też poczucia, że w tym co powstanie wyczerpiemy temat - wyjaśnia. - Z każdym filmem, który powstaje jest coraz łatwiej - artyści wiedzą w co się bawimy. Oboje siebie szanujemy. Ja ich uwielbiam i daje im to do zrozumienia, a oni mi oddają tę energię.
Anish Kapoor w Orońsku. Pierwsza wystawa wybitnego rzeźbiarza w Polsce/Solo Show
VIDEO
Tomasz Szymański ma za sobą przeróżne zawodowe doświadczenia. Gdy zaczął tworzyć kanał Solo Show pracował w galerii sztuki. Początkowo łączył pracę na etat z youtube'ową zajawką, aż w końcu porzucił ją, stawiając wszystko na jedną kartę, na swój projekt. - Nie ukrywam, że dostałem też stypendium Prezydenta m.st. Warszawy, co ułatwiło mi decyzję - zdradza.
Pracę z artystami gość Kamila Jasieńskiego nazywa ekscytującą. - Mam niesamowitą możliwość nawiązania bardzo biskiego kontaktu z artystą, poznaję go, czasem nagrania trwają nawet 5 godzin. Mega dużo dla siebie z tego wyciągam - podkreśla.
Media społecznościowe to narzędzia znane artystom, choć Czwórkowy gość widzi tu pokoleniową granicę. Ludzie sztuki zwracają też uwagę na rozwijające się technologie związane ze sztuczną inteligencją. Tomasz Szymański zdradza, że doceniają możliwości AI, albo przyjmują postawę sceptyczną.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Tomasz Szymański (autor kanału YouTube Solo Show)
Data emisji: 19.06.2023
Godzina emisji: 8.12
pj