Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
Konrad Skotnicki, czyli doktor z TikToka w Czwórce
Konrad Skotnicki, czyli doktor z TikToka w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Konrad Skotnicki, doktor chemii znany jest w sieci jako Doktor z TikToka. prowadzi kanał na instagramie, YouTube'ie, wydał też książkę "111 faktów, które zniszczą Twoje wyobrażenie o świecie"
  • Naukowiec został zaproszony przez Europejską Agencję Kosmiczną podczas rozpoczęcia misji teleskopu Euklides, który zbada ciemną materię i energię. 
  • Pasją do nauki Konrad Skotnicki "zaraził się" już w szkole, dzięki nauczycielkom chemii i biologii. 
  • Ciekawostki naukowe nigdy się nie skończą - z ich wielkości Czwórkowy gość wybiera najciekawsze. 
  • Ocieplenie klimatu i sztuczna inteligencja to tematy, którymi również zajmuje się naukowiec. 

Profil Konrada Skotnickiego, doktora z TikToka na instagramie obserwuje 71 tysięcy osób, pół miliona na TiToku, ale doktor chemii wydał też książkę "111 faktów, które zniszczą Twoje wyobrażenie o świecie". Czwórkowy gość merytorycznie prowadzi swoje kanały w mediach społecznościowych, ale angażuje się też w inne inicjatywy, jak wysłanie teleskopu "Euklides" ("Euclid") w kosmos.  

Euklides zbada ciemną materię i ciemną energię 

- To chyba jedna z najfajniejszych rzeczy, które z zrobiłem w ostatnim czasie. Europejska Agencja Kosmiczna, czyli takie europejskie NASA, zaprosiła mnie do swojej siedziby w Niemczech podczas wysyłania w kosmos teleskopu "Euklides" - zdradza Konrad Skotnicki. - Ten teleskop ma zbadać dwie rzeczy:

  • ciemną materię
  • ciemną energię

- Okazuje się, że kiedy naukowcy podliczyli całą masę, jaka jest w Drodze Mlecznej, czyli w naszej galaktyce. Ta masa oddziałuje za pomocą grawitacji i trzyma to wszystko ze sobą, by nie wystrzeliło w kosmos. Tylko okazało się, że tej masy jest 10 razy za mało, żeby się wszystko trzymało, a trzyma się - to ciekawostka - wyjaśnia naukowiec. - Od wielu lat próbuje się badać, co trzyma tę całą galaktykę w jednym miejscu. Jednym z pomysłów jest ten, który mówi o ciemnej materii czyli czymś czego nie widzimy i to nie oddziałowuje ze światłem, więc nie jesteśmy w stanie tego badać. Oprócz tego, że wywiera wpływ grawitacyjny na wszystkie rzeczy, które są w Drodze Mlecznej. 


Posłuchaj
18:21 czwórka pierwsze słyszę 04.07.2023 konrad skotnicki.mp3 O nauce w sieci, działalności doktora chemii w mediach społecznościowych opowiada Konrad Skotnicki, doktor z TikToka (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej o imieniu "Euklides" ma za zadanie m.in. sprawdzić, w jaki sposób ta ciemna materia jest rozłożona w całym wszechświecie, jak wpływa na inne galaktyki, jak zagina światło, gdzie jest jej więcej, gdzie mniej i czym w ogóle jest. - Teleskop poleci bardzo daleko - na 1,5 miliona km od Ziemi. Znajdzie się w punkcie L2, to miejsce w którym równoważy się grawitacja Ziemi i Słońca - opowiada gość Czwórki. - Trzeba go gdzieś umieścić - stabilnie. W punkcie L2 zawiśnie na 6 lat. Jeśli wszystko będzie działać to jego misja zostanie przedłużona. Pierwsze zdjęcia z "Euklidesa" spodziewane są już jesienią - dodaje. 

Pasja do nauki i przedmiotów ścisłych

Naukowa droga Konrada Skotnickiego rozpoczęła się już jakiś czas temu. A to wszystko dzięki jego nauczycielkom od biologii i chemii. - One dostrzegły, że mam potencjał do nauk ścisłych - przyznaje gość Kamila Jasieńskiego. - One mnie wciągnęły w kółka naukowe, spędzały ze mną mnóstwo czasu. 

W Czwórce Konrad Skotnicki wspomina jedną z kartkówek z chemii w gimnazjum, której zadania rozwiązał w 10 minut i posłał odpowiedzi po klasie. - Niestety nauczycielka zorientowała się co się dzieje i przeprowadziła ze mną poważną rozmowę. Zwróciła uwagę na nieprawidłowe zachowanie, ale przede wszystkim zaprosiła mnie na kółko chemiczne - opowiada. - Dostałem nawet dostęp do szafy z chemicznymi odczynnikami. Ta nauczycielka jest najważniejszym punktem na drodze mojej pasji do chemii. 

Ciekawostki ze świata nauki

13 czerwca ukazała się książka "111 faktów, które zniszczą Twoje wyobrażenie o świecie". To zbiór niezwykle ciekawych danych o świecie. Na kanałach Konrada w mediach społecznościowych znajdziemy ich dużo więcej. - Jestem uzależniony od oglądania zwłaszcza anglojęzycznych popularyzatorów nauki i spędzam mnóstwo czasu na naukowym YouTube. Tam znajduję mnóstwo inspiracji - przyznaje Konrad Skotnicki. - Zajmuję się taką tematyką, że tematy nigdy się nie skończą. Trzeba wyłapywać te co ciekawsze i obrabiać je tak, by były jak najciekawsze. 

Na kanałach Czwórkowego gościa znjadziemy m.in. o upałach, od których można umrzeć czyli "temperaturze mokrego termometru", czy pojemności butelek, w których płyn wniesiemy na pokład samolotu. Nie obce jest mu również zagadnienie zmian klimatu.

Klimat się zmienia - to ważny temat

Niestety wciąż są ludzie, którzy negują zmiany klimatyczne. - Jednak odkąd Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyszedł na ulicę to jest lepiej. Nowa generacja zaczęła mówić o tym głośno. Polskie statystyki też pokazują, że ogromna większość z nas przejmuje się kryzysem klimatycznym - zauważa naukowiec. - Wciąż jednak dopuszczamy do głosu znanych ludzi, którzy głoszą opinie antynaukowe. Mam żal:

  • do polityków, bo dokonali ogromnej pracy, żeby ludzie nie wierzyli w kryzys klimatyczny
  • do naukowców, którzy przez wiele lat nie umieli opowiedzieć o tym, w taki sposób żeby ludzie to zrozumieli

W Polsce niestety spada zaufanie do naukowców, lekarzy, ekspertów. Słuchamy celebrytów, influencerów. - Ja jako autor kanałów w mediach społecznościowych, książki czuję dużą odpowiedzialność za to co mówię - podkreśla Konrad Skotnicki. - W Polsce i na świecie influencerzy nie czują odpowiedzialności, nie rozumieją jaki wpływ mają na kształtowanie postaw społecznych. Zdarza się, że mając milionowe zasięgi powiedzą coś niesprawdzonego, głupiego, a to działa na innych, co jest szkodliwe. 

Sztuczna inteligencja i jej przyszłość

Konrad Skotnicki sceptycznie podchodzi również do tematu sztucznej inteligencji i jej wykorzystaniu w przyszłości. 

Czytaj także:

- Nie wydaje mi się, że AI zostanie przez nas dobrze wykorzystana, choć personalnie jestem nią bardzo zafascynowany, korzystam z niej - przyznaje. - Takim moim marzeniem, trochę mrzonką, jest powstanie sztucznej inteligencji oderwanej od ludzkich ułomności, od błędów, egoizmu, dążenia do zmaksymalizowania zysku dla siebie. Niestety AI programują ludzie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Konrad Skotnicki (doktor z TikToka)

Data emisji: 04.06.2023

Godzina emisji: 08.13

pj

Czytaj także

Anatomia kłamstwa. Jak sprawdzić, czy ktoś mówi nam prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 12:28
- System rozpoznawania twarzy, wyposażony w specjalne kamery, jest w stanie wyłapać tzw. mikroekspresję twarzy podczas świadomego kłamstwa - tłumaczył prof. Konrad Wojciechowski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biznes i zarządzanie - nowe lekcje w szkole. Czy nauczyciele oddadzą decyzje uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 12:30
W programie szkolnym od września 2023 roku pojawi się nowy przedmiot "Biznes i zarządzanie", zastąpi on podstawy ekonomii czy przedsiębiorczości. Ma przynieść naukę przez działanie. 
rozwiń zwiń