"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Żołnierz - od najemnika do wojskowego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 12:20
W Dniu Wojska Polskiego sprawdzamy, skąd w naszym języku wzięło się słowo "żołnierz". Czy to prawda, że pochodzi ze średniowiecznej niemczyzny i powstało z uproszczenia?
Na początku mianem żołnierz określano tylko żołnierza najemnego, później znaczenie się zmodyfikowało - aż do członka sił zbrojnych. (zdj. ilustracyjne)
Na początku mianem "żołnierz" określano tylko żołnierza najemnego, później znaczenie się zmodyfikowało - aż do "członka sił zbrojnych". (zdj. ilustracyjne)Foto: Arkadiusz Komski/Shutterstock.com
  • Słowo "żołnierz" pojawiło się w polszczyźnie na początku XVI w.
  • Jego strukturalne znaczenie to "ten, kto bierze żołd".
  • Zanim "żołnierz" stał się "członkiem sił zbrojnych", był "najemnikiem"
  • Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdziliśmy, skąd pochodzi słowo "żołnierz".

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe / Ojczysty - dodaj do ulubionych” postać "żołnierza" powstała w wyniku uproszczenia wymowy. Dawniej wyraz ten miał postać "żołdnirz" albo "żołdnierz", a jego strukturalne znaczenie to "ten, kto bierze żołd". 

Na początku mianem "żołnierz" / "żołdnierz" / "żołdnirz" określano tylko żołnierza najemnego, później znaczenie się zmodyfikowało: "żołnierz" stał się synonimem wasala, potem "dowódcą oddziału złożonego z tysiąca ludzi", w końcu - ogólnie - "wojskowym, członkiem sił zbrojnych". Zarówno słowo "żołnierz", jak i słowo "żołd" zapożyczyliśmy ze średniowiecznej niemczyzny: dawne niem. soldie (obecnie Sold) "żołd" i soldenier (później Söldner, obecnie Soldat) "żołnierz".

Posłuchaj
01:01 CZWÓRKA Pierwsze slysze - ojczysty 15.08.2023.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skąd się wzięło słowo "żołnierz"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Język polski należy do najtrudniejszych języków świata. Badanie pochodzenia słów i ich ewolucji to fascynująca podróż przez historię i zwyczaje. Martyna Matwiejuk w audycji "Pierwsze słyszę" o godz. 7.30 do końca roku będzie wyjaśniać, dlaczego niektóre memy powodują, że "śmiejemy się do rozpuku", sprawdzi też językowy rodowód "kundla", skąd się wziął "majsterklepka" i jaką miarą jest "łut szczęścia". 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co to znaczy "w powijakach"?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 07:40
Jeszcze nie tak dawno, bo nawet w początkach XX wieku, dzieci były powijane - krępowane powijakami dla zdrowia. I choć ten zwyczaj odszedł w zapomnienie, to wciąż mówimy "w powijakach". Dziś ma to nieco inne znaczenie - wyjaśniamy to w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". 
rozwiń zwiń