- Dzień Programisty obchodzimy zawsze 256 dnia roku.
- Praca programisty może być pasją i zawodem, co udowadnia Kamil Brzeziński, autor kanału "Jak nauczyć się programowania".
- W tym zawodzie najbardziej istotna jest praktyka. Bez samodzielnego pisania kodów nigdy programistą nie zostaniemy.
- Wśród najpopularniejszych języków programowania są Java, Python, JavaScript czy C Sharp. Warto przetestować każdy z nich.
- W CV programisty najbardziej istotnym elementem jest doświadczenie.
- Zarobki programisty na początku nie są wcale duże, ale rosną wraz ze zdobywanym doświadczeniem.
- Zdaniem naszego gościa AI nie jest zagrożeniem dla tego zawodu.
Dzień Programisty obchodzony jest w 256 dniu roku, czyli jest to albo 13 września, albo 12 w przypadku roku przestępnego. 256 to dwa do potęgi ósmej, czyli liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci.
Programistów nazywamy też koderami, developerami albo inżynierami oprogramowania. Wielu uważa, że to zawód marzeń - daje niezłe pieniądze i możliwości rozwoju. Kamil Brzeziński, programista i autor kanału "Jak nauczyć się programowania", opowiada o swojej drodze w tym zawodzie.
Jak zostać programistą?
- W moim przypadku wszystko zaczęło się, gdy byłem dzieckiem. Miałem 11-12 lat i zacząłem od tworzenia stron internetowych. To było fajne - od razu widziałem efekt - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Później potrzebowałem więcej. W tamtych czasach nauka programowania polegała na tym, że trzeba było szukać wiedzy, nie było mnóstwa kanałów i stron pokazujących, jak to robić. Ja korzystałem więc z czasopisma "CD Action". Tam był kurs języka Pascal. W tym języku napisałem swój pierwszy program do wyliczania średniej ważonej w szkole. Od tej pory liczył to za mnie komputer. W programowaniu najfajniejsze jest to, że pewne rzeczy możemy uprościć, zautomatyzować.
Kolejnym, już zawodowym, krokiem do zastania programistą w przypadku Kamila Brzezińskiego była praca w internetowym magazynie muzycznym, którego stronę tworzył. Potem przyszedł czas na studia i wejście na rynek. - W tym wszystkim jednak najważniejsza była samodzielna praca - podkreśla. - W tym zawodzie dokumenty, papiery, studia nie są często wymagane, a najważniejsze jest doświadczenie. Czwórkowy gość podkreśla, że przyszły programista nie może iść na skróty. Żaden kurs, nawet ten za ogromne pieniądze, nie zrobi z nas programisty, jeśli nie będziemy sami pisać kodów. - To intensywna nauka - podkreśla. - Tu niezbędny jest czas. Kursy, szkoły programowania, studia bardzo pomagają, ale najważniejsze to samodzielnie usiąść i tworzyć kody.
Co trzeba umieć, by zostać programistą?
Programowanie to rozwiązywanie problemów, a można je rozwiązywać w różnych językach. Na początku możemy mieć problem z wyborem, w którym języku chcemy programować. Kamil Brzeziński poleca przetestować je. - Zachęcam, by spróbować kilku języków programowania. Rozwiązać te same, bardzo proste problemy w każdym z nich. Pobawić się nimi przez kilka, kilkanaście tygodni - poleca. - To daje nam szerszą perspektywę. Języków programowania nie uczymy się na pamięć, a poznajemy je, rozwiązując problem.
18:28 czwórka pierwsze słyszę 13.09.2023 programista 8.14.mp3 O pracy programisty opowiada Kamil Brzeziński (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Kamil Brzeziński wyjaśnia, że zwykle w każdym z języków wydamy te same polecenia, a jedynie użyjemy innych słów, by je opisać.
Kluczowymi językami programowania są:
- Java
- Python
- JavaScript
- C Sharp
- Są to języki, które od dawna istnieją. Ich pozycja jest mocna i nie znikną w ciągu najbliższych 10-15 lat. Projekty dalej będą w nich tworzone - podkreśla programista. - Są też trudniejsze języki jak C++. Na początek polecam sięgnąć po Javę, JavaScript czy Pythona.
Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą?/Jak nauczyć się programowania
Czym zajmuje się programista?
W tym zawodzie liczy się praktyka. - Podkreślam, że nawet gdy oglądamy filmiki z nauką programowania, musimy ćwiczyć sami. Proponuję w takich sytuacjach: zatrzymać film, samemu napisać kod, który widzieliśmy na ekranie, a potem dodawać do niego coś od siebie - wyjaśnia gość Czwórki. - Po samym oglądaniu sukcesu nie będzie.
Decydując się na bycie programistą samoukiem, wchodząc na rynek pracy, musimy zadbać o swoje CV. W takiej sytuacji nacisk kładziemy nie na rubrykę "wykształcenie", ale na "doświadczenie". - To właśnie trzeba uwypuklić. Należy dokładnie opisać swoje projekty, same linki do nich to za mało - mówi programista. - Studia z pewnością będą tu atutem, ale nie zawsze są konieczne. Może się zdarzyć, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostaniemy poproszeni, by napisać kod w jakimś języku.
Pieniądze - ile zarabia programista?
Można powiedzieć, że o zarobkach programistów krążą już legendy. Mówi się, że to kwoty wysokości 10-20 tysięcy złotych. - W tym kontekście, gdy dopiero startujemy w tym zawodzie, możemy się nieco zawieść, gdy otrzymamy jedynie 4 tysiące zł na rękę - wyjaśnia Kamil Brzeziński. - Należy pamiętać, że taki młody programista to dla pracodawcy też inwestycja, duże koszty. Nie należy się też tym zrażać, bo później zarobki rosną znacznie.
Gość Kamila Jasieńskiego podkreśla, że w tym zawodzie jest też dużo dróg rozwoju i nawet AI nie jest dla niego zagrożeniem.
AI i programowanie
O sztucznej inteligencji słyszymy coraz więcej, sami chętnie sięgamy po dostępne rozwiązania. Pojawiły się głosy, że AI zabierze prace programistom. - Zwróćmy uwagę, że AI rozwiązuje te problemy, które już zostały rozwiązane, a w programowaniu cały czas pojawiają się nowe wyzwania - mówi Kamil Brzeziński. - AI będzie się rozwijać, ale i będą się pojawiać coraz to nowsze problemy. Ona będzie nam pomagała, a my będziemy mogli się skupić na problemach istotnych, a nie tych, które zostały rozwiązane setki razy.
Zauważmy też, że programiści są również potrzebni do pracy przy sztucznej inteligencji.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Kamil Brzeziński (programista)
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 08.14
pj