Adam Mirek i "Bebechy" - popularyzator nauki wydał książkę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 12:30
Adam Mirek, popularyzator nauki znany z mediów społecznościowych niedawno wydał książkę pt. "Bebechy". - Miałem świadomość, że bardzo dużo rodziców będzie ją czytać razem z dziećmi - opowiada w Czwórce. - Dlatego też specjalnie starałem się pisać tak, żeby i dorosły czytelnik znalazł w tej książce coś dla siebie.
Adam Mirek, internetowy popularyzator nauki napisał książkę pt. Bebechy.
Adam Mirek, internetowy popularyzator nauki napisał książkę pt. "Bebechy".Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Adam Mirek promuje naukę na w mediach społecznościowych, gdzie na wesoło i w przystępny sposób daje odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
  • Niedawno obronił doktorat, jednocześnie pisząc książkę. 
  • W swoim wydawnictwie opisuje tajemnice ludzkiego ciała i otaczającego nas świata.

 

Adam Mirek promuje naukę na w mediach społecznościowych, gdzie na wesoło i w przystępny sposób daje odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Robi doświadczenia i opowiada o tajemnicach naszego ciała i pokazuje, że nauka może być ciekawa i fajna.


Adam Mirek - niezwykle zajęty popularyzator nauki

Ostatnio był niezwykle zajęty, bo obok popularyzowania wiedzy na swoim kanale, jednocześnie pisał pracę doktorską, która  dotyczyła zaprojektowania systemów kontrolowanego dostarczania leków i książkę "Bebechy".

- Tak się złożyło, że ze względu na terminy kilka tygodni musiałem to robić jednocześnie. Muszę przyznać, że nie było łatwo, ale pisząc książkę odpoczywałem od pisania doktoratu, bo to jest zupełnie inna rzecz - tłumaczy gość Czwórki. - Doktorat był pisany po angielsku, książka jest po polsku, doktorat był pisany w oparciu o najnowszą wiedzę naukową, o źródła, a prawie każde zdanie musiało znaleźć potwierdzenie w najnowszych badaniach. Książka dotyczy wiedzy podstawowej o ciele człowieka. Jest napisana po polsku, prostym językiem i jest zabawna. Więc to był oddech od pisania pracy doktorskiej, a nawet rozrywka.


Przystępna książka "dla każdego"

Jak przyznaje Mirek, przez lata popularyzacji nauki w internecie uświadomił sobie, że ludzie, którzy na co dzień używają i korzystają ze swojego ciała tak naprawdę bardzo niewiele o nim wiedzą. Stąd zrodził się pomysł napisania książki. Wchodzi ona do wnętrza i w przystępny sposób opisuje tajniki ludzkiego organizmu, ale też porusza zagadnienia otaczającego nas świata. Adam podkreśla, że książka powstała "dla każdego".


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez dr inż. adam mirek (@adamxm)

- Kiedy pisałem miałem świadomość, że bardzo dużo rodziców będzie ją czytać razem z dziećmi, czy nawet dzieciom. Dlatego też specjalnie starałem się pisać tak, żeby i dorosły czytelnik znalazł w tej książce coś dla siebie - opowiada. - Jest w niej wiele komiksowych wstawek, które są bardziej przyswajane przez nastolatków. Jednak też są takie fragmenty przez które dzieci przemkną niezauważenie, a dorosły przez chwilę się zastanowi. To jest właśnie ukłon w stronę osoby dorosłej. 


Posłuchaj
15:15 CZWORKA//Pierwsze słyszę/ - Adam Mirek 16.10.2023.mp3 Adam Mirek, popularyzator nauki o obronie pracy doktorskiej i swojej książce "Bebechy"/Pierwsze słyszę/Czwórka

 

"Bebechy" - co znalazło się w książce?

W jego książce można znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak: ile waży ludzki mózg, dlaczego w wodzie mamy pomarszczone palce, dlaczego burczy nam w brzuchu i czy można opalić się przez szybę. - Tym wydawnictwem staram się wyjaśnić czasami bardzo skomplikowane zagadnienia w prosty i przystępny sposób - zaznacza Adam Mirek. - Wydałem także kalendarz adwentowy, którym namawiam do przeprowadzania eksperymentów na własną rękę. Dotyczą one dziewięciu dziedzin nauki m.in. fizyki, biologii, medycyny, nauki o ziemi, chemii, matematyki, a także zagadnień nowoczesnych technologii.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość:  Adam Mirek (popularyzator nauki w mediach społecznościowych, autor książki "Bebechy")

Data emisji: 16.10.2023

Godzina emisji: 09.15

aw


Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smartfonowa szyja" - czym jest i jak jej zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 12:50
Jak przekonują naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego, "smartfonowa szyja" to duży problem pokolenia Z. Chodzi o ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Wszystko za sprawą spędzania długich godzin przed ekranem telefonu komórkowego, tabletu albo komputera.
rozwiń zwiń