StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 11:00
Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
W startupie liczy się pomysł - niestety nie każdy jest gwarancją sukcesu
W startupie liczy się pomysł - niestety nie każdy jest gwarancją sukcesu Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL
  • Rośnie zainteresowanie startupami.
  • Studentki i studenci coraz chętniej decydują się na rozwój takiej działalności.
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przygotowała program StartupEdu.
  • W ramach programu wybrani studenci będą mieli możliwość realizacji projektów w międzynarodowych innowacyjnych start upach. 

SGH wspiera startupowców

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to jedna z uczelni, które wspierają startupowe inicjatywy swoich studentek i studentów. Wiedzą o tym kandydaci, którzy już na etapie rozmów wstępnych deklarują chęć założenia startupu, a niektórzy nawet przychodzą z gotowym pomysłem. Mając to na względzie, uczelnia wdrożyła program StratupEdu, w ramach którego wybrani studenci będą mieli możliwość realizacji projektów w międzynarodowych innowacyjnych startupach.

StartupEdu - kto może wziąć udział w programie?

- Studenci zainteresowani tematyką startupów zgłaszają się do procesu rekrutacji, a my na bazie ich zainteresowań oraz zgłoszonych aspiracji dopasowujemy ich do międzynarodowych startupów, w których odbędą 8-tygodniowy staż - wyjaśnia Magda Ekner, studentka i współpracowniczka w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH. - Choć projekt jest realizowany u nas po raz pierwszy, to odbywał się już na innych uczelniach - m.in. w Madrycie i w Baltimore.

Praca studentów odbywać się będzie online na udostępnionej platformie i polegać będzie na rozwiązywaniu realnych problemów startupów z zastosowaniem metod agile. Projekt da studentom możliwość pracy w międzynarodowym środowisku innowacyjnym, możliwość nauczenia się prezentowania wyników swojej pracy, nawiązania kontaktów i relacji zawodowych w określonej branży czy specjalnościach

Zobacz także:

Najważniejsze "pitchowanie". Bez tego nie ma inwestorów

- Praca w startupach jest w dużej mierze pracą projektową. Zanim nasze studentki i studenci założą własne przedsiębiorstwa, będą mieli szansę przyjrzeć się, jak wyglądają od środka te, które już działają - podkreśla rozmówczyni. - Każde z nich dostanie własnego mentora, który będzie trzymał nad nimi pieczę przez cały czas trwania stażu. Na zakończenie odbędzie się "pitchowanie", czyli przedstawianie wyników swojej pracy na forum, tak żeby każdy mógł usłyszeć, co udało im się osiągnąć.

- "Pitchowanie się" jest kluczowym elementem w założeniu startupu. Trzeba opanować tę umiejętność, jeśli chce się przyciągnąć inwestorów - podkreśla ekspertka.  

Posłuchaj
08:38 CZWÓRKA Pierwsze søuszé - startup 07.03.2024.mp3 StartupEdu - o nowym, wspierającym startupy programie warszawskiej SGH (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Magda Ekner (studentka i współpracowniczka w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH)

Data emisji: 07.03.2024 

Godzina emisji: 8.40

kul/wmkor

Czytaj także

Studia za granicą. Którą uczelnię wybrać i jak aplikować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 14:30
- Jeśli ktoś myśli o tym, żeby w październiku rozpocząć studia na zagranicznej uczelni, to styczeń jest ostatnim dzwonkiem, żeby się do tego zabrać - mówi Karol Glonek z Elab Education. - Przed kandydatami stoi wiele wyzwań. Przede wszystkim wybranie kierunku studiów i uczelni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Interstudent 2024. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:40
W Polsce kształci się już ponad 105 tysięcy studentów z zagranicy - na przekroczenie tego pułapu nasze  uczelnie czekały kilkanaście lat. Jednym z nich jest Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu - zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie. 
rozwiń zwiń