Świat bez internetu i komputerów?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2011 06:00
– Są osoby, które internet traktują jak książkę i chowają się za tą książką - mówi w audycji "Na cztery ręce" Maria Cywińska, socjolog internetu .
Audio

Czego nie było jeszcze w Stanach Zjednoczonych? Odwyku od internetu i komputera.

A może był, tylko my o nim nie słyszeliśmy? Na półroczną próbę zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń zdecydowała się pewna Amerykanka, matka trójki dzieci.

– Najmłodsza, 14-letnia córka powiedziała "nie zgadzam się, wyprowadzam się do ojca". Po miesiącu wróciła – opowiada Maria Cywińska.

Drastyczna zmiana przyzwyczajeń wprowadziła nową jakość do życia rodziny.

– Bardzo dużo czasu spędzali ze sobą, grali w gry, czytali książki, syn – chyba najstarszy – zaczął grać na saksofonie, zresztą dostał się do akademii muzycznej, córka zaczęła gotować w sposób bardzo intensywny i stwierdziła, że chce się w tym kierunku kształcić. Dzieci odkryły pasje, do których wcześniej nie miały dostępu – wylicza gość "Na cztery ręce".

Odseparowanie się jednak od czegoś, co stanowiło codzienność, nie jest łatwe. Zbytnie uzależnienie się od sieci sprawia, że zachwianiu ulegają podstawowe wartości w naszym życiu. Stawianie go na równi, lub nawet przed najbliższymi, sportem, pasjami itp. może być groźne.

– Przeżyli moment odstawienia tak jakby to było uzależnienie, ze wszystkimi objawami odwyku – dodaje Maria Cywińska.

Pułapka uzależnienia od internetu polega na tym, że sami nie zauważamy przesady w swoim postępowaniu, a na uwagi ze strony najbliższych często reagujemy agresją.

Jak zatem uniknąć takiej sytuacji, a także jakie osoby są najbardziej narażone na uzależnienie się od internetu? Dowiecie się słuchając fragmentu audycji "Na cztery ręce". Dźwięk znajdziecie w ramce po prawej stronie.

KaW

Czytaj także

Coraz młodsi korzystają z portali społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 06:23
Ponad 3/4 europejskich nastolatków do 16 lat korzysta z portali społecznościowych takich jak Facebook, Nasza Klasa, MySpace, czy Netlog. Blisko 40 procent to dzieci w wieku od 9 do 12 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci na koloniach pod opieką wychowawców szkolonych w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 07:19
Nie wszystkie kuratoria oświaty są przekonane do internetowego kształcenia wychowawców kolonijnych.
rozwiń zwiń