Czerwony
Czerwone będą nam się kojarzyły z sercem – i bardzo słusznie. – Tutaj możemy wyodrębnić pomidory, paprykę, truskawki, rzodkiewkę, buraki, czereśnie i wiśnie, które są bogate w likopen, działający antynowotworowo i obniżający poziom cholesterolu – tłumaczy Justyna Marszałkowska, dietetyk.
Produkty te zawierają także barwniki – antocyjany, które wpływają bardzo dobrze na układ krążenia. Już samo otaczanie się czerwonymi produktami wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. – Ten trick jest wykorzystywany w reklamie. W niemal każdej reklamie produktów spożywczych jest coś czerwonego, co zwraca uwagę, ociepla wizerunek – zauważa ekspert.
Żółty
Żółta papryka, cytryny, melony są bogate w beta-karoten, który przede wszystkim wpływa pozytywnie na nasz narząd wzroku, a także chroni przed problemami ze strony układu krążenia. – Wpływa również pozytywnie na stan naszych kości – podkreśla dietetyk.
Zielony
Sałata, szpinak, zielona papryka, brukselka, kiwi – te produkty zawierają chlorofil, który pozytywnie wpływa na pracę wątroby. – Są bogate w kwas foliowy, który jest korzystny dla kobiet w ciąży bądź planujących dziecko – wyjaśnia Justyna Marszałkowska.
Fioletowy
Potrawy w kolorze fioletowym, czyli takie jak aronie, winogrona, śliwki, bakłażany, zawierają antocyjany. – Czyli te antyoksydanty, które wpływają pozytywnie na stan układu krążenia – tłumaczy dietetyk. – Chronią też przed infekcjami – dodaje.
Biały
– Do grupy warzyw i owoców białych możemy zaliczyć czosnek, cebulę, kalafior oraz cykorię – wymienia gość Jedynki. Zawierają one flawonoidy, które mają działanie antybakteryjne i chronią organizm przed infekcjami.
Chcąc skomponować naszą dietę poprawnie, powinniśmy łączyć produkty ze wszystkich grup kolorystycznych.
(mb)