Festiwal Przemiany odbywa się w Warszawie od 2009 roku i prezentuje różne formy realizacyjne: spektakle, koncerty, warsztaty, działania z zakresu nowych technologii. Od trzech lat organizacją imprezy zajmuje się Centrum Nauki Kopernik.
Przemiany 2014
Poprzednie edycje poświęcone były m. in. lokalności, komunikacji międzyludzkiej oraz nowym technologiom, które mogą zmieniać świat. W tym roku hasło przewodnie festiwalu brzmi "Prywatność - Redefinicja". W programie zaplanowano projekty artystyczne i społeczne, wykłady i warsztaty oraz tradycyjnie już koncerty, pokazy filmowe i śniadanie nad rzeką w Parku Odkrywców.
- Szczególnie ciekawie zapowiada się coś, co my nazywamy dokumentem interaktywnym. Kuratorem projektu, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było, jest Katarzyna Boratyn - opowiadają organizatorzy. - "Opowiedz to sam" to wystawa interaktywnych form opowiadania. Zaprezentujemy i-doki i zaprosimy widza w wirtualną podróż. On zaś sam wybierze sobie bohaterów, których losy chce śledzić i zdecyduje o kolejności fragmentów opowiadania.
Innym oryginalnym pomysłem tegorocznej edycji jest Muzeum Społeczne. - Na wystawie zgromadziliśmy przedmioty, które dla ich właścicieli stanowią dużą wartość, bo na przykład wiążą się z jakimś ważnym wydarzeniem z życia - wyjaśnia Paweł Kolanowski. - W ten sposób zaproszeni do projektu ludzie dzielą się z innymi swoją prywatnością. Pomysłodawca tej inicjatywy, Krzysztof Żwirblis, przez kilkanaście dni będzie poznawał Powiśle oraz jego mieszkańców. Będzie także ich namawiał do udziału w filmie dokumentalnym, którego tematem są małe, osobiste historie, kreatywność oraz pasje nadające sens życiu. Wszystko po to, by pokazać pozytywne aspekty dzielenia się prywatnością, bo takie przecież też istnieją.
Czytaj także: Helmut Newton - fotograf jak paparazzi >>>
Festiwal Przemiany odbywa się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i potrwa do niedzieli, 7 września.
Z Jakubem Puzyną, Pawłem Kolanowskim i Marcinem Kamińskim w "Na cztery ręce" rozmawiała Olga Mickiewicz. Więcej o tegorocznej edycji dowiesz się, słuchając nagrania z audycji.
(kul/mc)