W poszukiwaniu zagubionego piękna prasy: Kuryer Starszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 06:30
Te dzienniki po kilkudziesięciu latach stały się wartościowym źródłem wiedzy. Mogą one zainteresować nie tylko historyków, ile poszukiwaczy ciekawych opowieści. Przegląd prasy przedwojennej można robić codziennie za sprawą "Kuryera Starszawy".
Audio
  • Te prasa nigdy Cię nie znudzi (Na cztery ręce/ Czwórka)
Powróćmy jak za dawnych lat... na przykład do starej Warszawy
Powróćmy jak za dawnych lat... na przykład do starej WarszawyFoto: Glow Images/East News

"Kuryer Starszawy" to nietypowy magazyn, którego treść, czyli materiały pochodzące z polskiej prasy wydawanej w okresie do 1945 roku, można znaleźć na portalu Facebook. Są to informacje śmieszne i nietypowe, często sensacyjne, a przede wszystkim ciekawe i pouczające, prezentujące w niezwykły sposób obraz życia tamtych lat.
Pokazane są obyczaje, moda, historia i polityka minionych dekad, zachowując w całości oryginalne teksty włącznie ze stylistyką i pisownią. ”Kuryer” zawiera różnorodną tematykę: praktyczne porady i przepisy kulinarne, dział kulturalny, drobne ogłoszenia, rozrywki umysłowe.
Co sprawiło, że dwoje młodych ludzi postanowiło zająć się przykurzonymi dziennikami sprzed kilkudziesięciu lat? – Dla mnie przedwojenne gazety są pewnego rodzaju odskocznią. Jest piękny język, więc można się wiele nauczyć. Też większa wrażliwość pisania, a reportaż jest reportażem na 15 tys. znaków, a nie na 3,5 tys. tak jak najczęściej się dziś pisze – opowiada Artur Krasicki.
Jaki dodaje dziennikarz, dzięki lekturze tej prasy ma większy dystans w stosunku do tego, co robi na co dzień. – Przedwojenne gazety to była swoista mała literatura. Gdy opisywało się jakieś zdarzenie, to uwzględniano np. opis przyrody. Dziś podajemy szybki, krótki news – mówi Krasicki.
Czy trudno jest znaleźć tego typu prasę? – Gazet w dobrym stanie jest obecnie coraz mniej, tym bardziej całych roczników. Pomocą służy w tym przypadku internet. Kupuję rzeczy z całego świata, tak naprawdę – opowiada Rafał Chwiszczuk.
W studiu Czwórki gościli twórcy "Kuryera Starszawego": dziennikarz Artur Krasicki i pasjonat dawnej Warszawy Rafał Chwiszczuk, autor kilku wystaw fotograficznych i książek o stolicy. Posłuchaj całej rozmowy!
Spotkanie rozpoczyna cykl Przegląd Prasy Przedwojennej.
Program "Na cztery ręce" prowadzili: Olga Mickiewicz i Karol Pawłowicki.

sm

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA
Czytaj także

"Album" to pomnik wystawiony Trustowi. A w nim 25 lat pracy twórczej artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
368 stron wielkiego talentu. Taką imponującą objętość ma "Album", czyli największa jak dotąd monografia polskiego twórcy komiksów - Przemka 'Trusta' Truścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

On tworzy dzieła bezimienne, ona uwodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 17:32
Marcin Hycnar i Katarzyna Warnke - oto bohaterowie najbliższego wydania Ex Magazine. On gra w spektaklu "Bezimienne dzieło", Ona wyreżyserowała przedstawienie "Uwodziciel". I o tych projektach opowiedzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas honoru" powstał po to, by nowoczesnym językiem opowiadać o historii

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 12:40
Świetna obsada, wartka akcja i polska historia - każdy odcinek "Czasu honoru" przyciąga miliony widzów. Współtwórca scenariusza, Jarosław Sokół, jest także autorem cyklu powieściowego, którego bohaterami są czterej cichociemni.
rozwiń zwiń