Pomidor niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 14:16
"Gargamele", "Malinowe", "San Marzano", "Paprykowe", "Daktylowe", "Bawole serca", "Cherry" - to tylko kilka z nich. O właściwościach prozdrowotnych pomidorów opowiada Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska z Dietosfery.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Występują w różnych kolorach - czerwone, żółte, zielone. Również w wersji suszonej. Najbardziej popularne odmiany to "Bawole serca", "Malinowe", które smakują nie tylko na surowo, ale również doskonale nadają się do robienia przetworów. Pomidorki małe, typu cherry, daktylowe, koktajlowe mają większe walory smakowe i są doskonałym dodatkiem do sałatek.

Jak się okazuje pomidor, z biologicznego i technologicznego punktu widzenia, jest owocem. Jest jednak traktowany jako warzywo ze względu na małą zawartość cukru i zastosowanie w kuchni.

Posłuchaj

04:38 CZWORKA _pomidory_ 11 wrzesień 2020_calosc.mp3 O prozdrowotnych właściwościach pomidorów rozmawiamy z Magdaleną Jarzynką-Jendrzejewską z Dietosfery (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

- Pomidory, to przede wszystkim duża ilość potasu. Jeśli chodzi o składniki mineralne, zawiera wapń, żelazo, dużo witaminy C - którą wytraca się niestety podczas obróbki termicznej. Cenną witaminę C tracimy również w słynnym połączeniu pomidora z ogórkiem. Ogórek bowiem posiada składnik ją niwelujący - mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska z Dietosfery.


Sprawdź także:

Co ma do zaoferowania polska śliwka

Marchewkę gotuj w całości

Botwina, botwinka, czy boćwina

W kuchni polskiej pomidory są bardzo popularne. Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie dań i posiłków. Wykorzystywane do produkcji ketchupu i koncentratu, są również składnikiem dań, sosów, potrawek sałatek i zup.

O ty, co jeszcze ciekawego, oprócz tradycyjnej sałatki z cebulą, można wyczarować z pomidorów, opowiada szef kuchni Arkadiusz Płoński.

Krwawa Mery na bazie wody różanej

1 kg pomidorów

Doniczka werbeny cytrynowej

Szczypta soli

Pieprz

Seler naciowy

50 ml wody różanej

Oliwa z oliwek

Pęczek natki pietruszki

Myjemy pomidory i seler naciowy, następnie odkładamy około 4 ładnych pomidorów. Seler naciowy i pomidory kroimy na części i blendujemy za pomocą robota. Do zblendowanych pomidorów dodajemy 2 łyżki wody różanej, sól, pieprz i cukier do smaku. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dodajemy odrobinę wody. Pozostałe 4 pomidory kroimy w łódeczki i układamy na talerzu, zalewamy, dekorujemy listkami werbeny i skrapiamy całość odrobiną wody różanej.

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Goście: Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska (Dietosfera), Arek Płoński (szef kuchni)

Data emisji: 11.09.2020

Godzina emisji: 7.34, 8.32

aw

Czytaj także

Szczaw - zapomniany, zdrowy przyjaciel

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 10:59
- Szczaw ma złą sławę ze względu na wysoką zawartość szczawianów, które zaburzają wchłanianie wapnia. Jednak ta teoria jest trochę naciągana - mówi dietetyk Hanna Stolińska. - Szczaw jest bombą wapnia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przodek kalafiora i przysmak kulturystów. Brokuł daje radę

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:50
Brokułami zajadali się mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego już 2000 lat temu. W Polsce warzywo uprawia się od lat 70. XXI wieku, ale dopiero w ostatnich latach na dobre zagościło ono na naszych stołach. Na całe szczęście.
rozwiń zwiń