Rozdzieleni więziennym murem. O książce "Krótka historia o długiej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:39
Ich wspólna historia rozpoczęła się w stalinowskim więzieniu. Zamknięci z osobnych celach poznali się przez ścianę, stukając do siebie alfabetem Morse'a.
Audio
  • Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze o historii znajomości, którą rozdzieliły więzienne kraty (Faktofonia/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Inked Pixels/Shutterstock.com

pap_policja1200.jpg
Iza Michalewicz i "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

To Wiesława pierwsza zaczęła szukać kontaktu. Nadając komunikaty Morse'm chciała dowiedzieć się, co dzieje się za murami więzienia. Po pewnym czasie odezwał się on - uwięziony w sąsiedniej celi, jeszcze z harcerstwa pamiętał podstawy alfabetu. Z początku byli wobec siebie nieufni, bo pochodzili z różnych środowisk politycznych. Zwyciężyła wzajemna ciekawość. Tak rozpoczęła się historia miłosna Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. - Strażnicy podejrzewali, że para komunikuje się ze sobą. Spali nawet pod drzwiami celi, żeby przyłapać ich na gorącym uczynku. Każda próba kontaktu była nieustanną grą, za którą groziła wysoka cena - opowiadały autorki. 

Czy bohaterom książki udało się podtrzymać kontakt? W jaki sposób potoczyły się ich losy po opuszczeniu więzienia? O niesamowitej relacji łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej opowiedziały Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze, autorki książki "Krótka historia o długiej miłości". 

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Angelika Kuźniak i Ewelina Karpacz-Oboładze autorki książki "Krótka historia o długiej miłości"

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 19.05

ac/kul

Czytaj także

"Książka podróżnicza nie powinna skupiać się na podróży, tylko zastanej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:46
- Moim celem było dotarcie do określonych grup etnicznych i spędzenie z nimi możliwe jak najwięcej czasu po to, żeby nawiązać z nimi bliskie relacje. Zależało mi na tym, żeby zyskać perspektywę z wnętrza danej społeczności - mówił Tomasz Owsiany, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 10:00
Reporter wojenny Wojciech Jagielski przygląda się tym, którzy porzucili zachodnią cywilizację i wyruszyli w podróż jako współcześni hippisi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powrócę jako piorun". Maciej Jarkowiec o historii Russella Meansa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 12:58
- Ameryka po raz pierwszy usłyszała o Russellu Meansie w 1971 roku. To wtedy doszło do morderstwa w niewyjaśnionych okolicznościach Indianina imieniem Raymond "Żółty Grom". Organizacja AIM postanowiła odnaleźć sprawcę organizując w Nebrasce jedno z największych spotkań w historii - opowiadał autor książki Maciej Jarkowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iza Michalewicz i "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:05
- W Polsce rzeczywiście istnieje "Archiwum X". W 1999 roku w krakowskiej komendzie powstała taka nieformalna komórka - opowiadała Iza Michalewicz, reporterka i pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Grzywaczewski: tych państw w teorii nie ma, choć w praktyce są jak najbardziej namacalne

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:54
- Myślę, że na mapie świata jest obecnie dziesięć, a może nawet więcej państw nieuznawanych. Ja natomiast zajmowałem się tymi geograficznie niezbyt odległymi od Polski, bo leżącymi na obszarze postsowieckim - mówił w Czwórce Tomasz Grzywaczewski, autor książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych".
rozwiń zwiń