"Kto nie widział Coney Island - nie widział Ameryki". Karolina Sulej o książce "Wszyscy jesteśmy dziwni"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 10:24
- Miejsce stało się popularne pod koniec XIX wieku. Wiele osób z Manhattanu przyjeżdżało tutaj w poszukiwaniu kontaktu z naturą. Powiększająca się liczba odwiedzających zaczęła napędzać turystyczną infrastukturę, która trwa do dziś - mówiła Karolina Sulej.
Audio
  • Coney Island - miejsce na granicy jawy i rzeczywistości (Faktofonia/Czwórka)
Karolina Sulej, autorka książki Wszyscy jesteśmy dziwni
Karolina Sulej, autorka książki "Wszyscy jesteśmy dziwni"Foto: czwórka

kraty_1200.jpg
Rozdzieleni więziennym murem. O książce "Krótka historia o długiej miłości"

- Żeby opowiedzieć o współczesnym Coney Island trzeba znać historię wyspy, wiedzieć skąd ta dzielnica się wzięła. Z geograficznego punktu widzenia jest to sam koniec Brooklynu tam, gdzie kończą się wszystkie linie metra. Kiedyś były to wydmy i plaże, po których biegały króliki. Stąd zresztą wzięła się nazwa miejsca. "Coney" po holendersku oznaczało królika. Wyspę nazwali Holendrzy, którzy jako pierwsi zasiedlili to miejsce - opowiadała autorka książki.

Coney Island stanowiło przeciwwagę dla coraz szybciej rozwijającego się Manhattanu. Było miejscem odpoczynku i dobrej zabawy Karolina Sulej

- To, w jaki sposób myślano o tym miejscu przekładało się na jego architekturę. Lubię myśleć o tym miejscu, jako o kontraście dla zindustrializowanego Manhattanu. W moim rozumieniu tych miejsc "Big Apple" to superego, a Coney Island to nieświadomość - podkreślała na antenie Czwórki.

Miejsce nie jest piękną krainą przypominającą baśnie Disneya. Jest tam dużo odłażącej farby, warstw i kulturowych zderzeń Karolina Sulej

Jak wyglądały trzy najbardziej widowiskowe parki rozrywki w czasach świetności Coney Island? Co stało się z półwyspem z końcem lat 60. XX wieku? Czy współcześnie jest równie okazały, jak w przeszłości? Co z tym miejscem wiąże Sigmunda Freuda i dlaczego syreny muszą być zaangażowane politycznie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Karolina Sulej (dziennikarka i reportażystka, autorka książek, m.in. najnowszej, pt. "Wszyscy jesteśmy dziwni" opowiadającej o półwyspie Coney Island)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 19.05

Czytaj także

"Światła małego miasta". O życiu w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 10:00
- Wybrałyśmy miejsca, które nie znajdują się w pobliżu miast satelickich. Chciałyśmy sprawdzić, czy położenie i odległość od metropolii ma wpływ na ich charakter - mówiła współautorka opracowania Zuzanna Konarska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książka podróżnicza nie powinna skupiać się na podróży, tylko zastanej rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:46
- Moim celem było dotarcie do określonych grup etnicznych i spędzenie z nimi możliwe jak najwięcej czasu po to, żeby nawiązać z nimi bliskie relacje. Zależało mi na tym, żeby zyskać perspektywę z wnętrza danej społeczności - mówił Tomasz Owsiany, autor książki "Pod ciemną skórą Filipin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na wschód od zachodu". Wojciech Jagielski o współczesnych hippisach

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 10:00
Reporter wojenny Wojciech Jagielski przygląda się tym, którzy porzucili zachodnią cywilizację i wyruszyli w podróż jako współcześni hippisi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iza Michalewicz i "Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 19:05
- W Polsce rzeczywiście istnieje "Archiwum X". W 1999 roku w krakowskiej komendzie powstała taka nieformalna komórka - opowiadała Iza Michalewicz, reporterka i pisarka.
rozwiń zwiń