Między prawdą a fikcją. Czym jest field recording?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 15:36
Nie są reportażem, ale również pokazują rzeczywistość - mowa o field recordingu, czyli nagraniach terenowych. Ich temat zależy tylko i wyłącznie od zainteresowań twórcy.
Audio
  • Field recording. Dźwiękowe opowiadanie o rzeczywistości (Faktorfonia/Czwórka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock/Orla

Niektórzy udostępniają pliki zarejestrowane na rykowiskach, inni nagrywają lasy tropikalne, a jeszcze innych interesuje to, jak brzmimy, gdy śpimy. Z field rekordingu korzystają również muzycy, używający go na przykład w formie sampli. Zdarza się, że nie wiemy, czy dane nagranie jest spreparowane, czy nie. To wada czy zaleta? O audiosferze i field recording opowiadał muzyk i projektant Tomasz Mirt.

- Jest szereg pojęć opisujących to, co otacza nas dźwiękowo. Pozwala zajmować się nie tylko brzmieniem, ale również technologiami z nim związanymi, warunkami słuchania, czy architekturą dźwięku. Wszystkim, co składa się na otaczającą nas, dźwiękową rzeczywistość. Field recording to nagrywanie tego, co dzieje się dookoła - mówił. 

I, jak przekonywał do rejestrowania takich dźwięków, wcale nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, bo jak uważa "to mózg jest najlepszym rejestratorem". Od nas zależy, co uda nam się nagrać i usłyszeć. 

W jakim celu wykorzystywane są te narzędzia? To reinterpretacja czy opisywanie rzeczywistości? Ile ma wspólnego z reportażami non-fiction? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Mirtem i Antonim Michnikiem.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Goście: Tomasz Mirt (muzyk, projektant), Antoni Michnik (redaktor magazynu o muzyce współczesnej "Glissando")

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 16.07


Czytaj także

Gorzka opowieść o współczesnej Grecji w reportażu Dionisiosa Sturisa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 08:41
Reportaż "Grecja. Gorzkie pomarańcze" Dionisiosa Sturisa to gorzkawy przewodnik po Grecji. Autor zadaje pytania o kryzys w kraju swych przodków, ale też o własną, rodzinną historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wędrowny Zakład Fotograficzny". Książka, która "przejeżdża" po rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 16:04
Agnieszka Pajączkowska swój "Wędrowny Zakład Fotograficzny" rozwija od wielu lat. Zebrane w ten sposób historie najpierw pokazała na wystawie i w internecie, teraz opisała je także w książce, która ukaże się 14 sierpnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie myśl, że jesteś lepszy". Jak działa skandynawskie prawo Jante?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 16:06
Najnowszy reportaż Filipa Springera, autora "Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz", zwraca nasze oczy na Skandynawię, a swój początek ma w historii fikcyjnego miasteczka, które rządzi się bardzo konkretnymi prawami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Honorata Zapaśnik: reporter wojenny nie może pomóc wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 16:05
- Zależało mi, żeby zobaczyć wojnę ich oczami i zrozumieć, dlaczego swoją pracę traktują jak misję - mówi Honorata Zapaśnik, autorka książki "Wojna jest zawsze przegrana. Polscy reporterzy wojenni opowiadają o tym, czego do tej pory nie ujawniali".
rozwiń zwiń