Gdy aferą taśmową, podczas której, dzięki nagraniom kelnerów restauracji "Sowa i przyjaciele", prywatne rozmowy polityków wyciekły do mediów, żyła cała Polska - Justyna Pobiedzińska zaczęła pisać swoją książkę, reportaż "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów". W Czwórce przyznaje, że nie było jej łatwo znaleźć rozmówców. Kelnerzy, z którymi udało jej się nawiązać kontakt zgodnie przyznają, że w ich pracy ważne jest poczucie misji, dbałość o komfort i dobre samopoczucie klientów.
- Szukałam takich rozmówców, którzy długo pracują w zawodzie. Chciałam żeby mi opowiedzieli o zmianach, które nastąpiły na ich oczach - wyjaśnia Justyna Pobiedzińska. - Byłam ciekawa jak się zmieniły nasze upodobania, zwyczaje czy zostawiamy napiwki, czy potrafimy się zachować przy stole, a także jak oni sami się zmienili - dodaje.
Kelner sprzed kilkudziesięciu lat, to ktoś inny niż kelner dzisiaj Justyna Pobiedzińska
Rozmówcy autorki reportażu podkreślają, że kiedyś kelnerzy byli lepiej wykształceni, uczyli się od mistrzów w swoim fachu, a dziś coraz częściej w tym zawodzie pracują osoby "z przypadku". Smuci też jednak zmiana samych klientów. - Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, ludzie interesują się głównie tym, co mają w telefonie komórkowym - mówi rozmówczyni Dominiki Klimek. - Gdy do restauracji przychodzi czteroosobowa rodzina, każda z osób ma w ręce komórkę. Kelnerzy są niezauważani - jesteśmy odsunięci od tego, co jest tu i teraz - dodaje.
Wśród rozmówców autorki publikacji "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów" znajdziemy emerytowanych kelnerów, którzy pamiętają pracę w zeszłej epoce, kelnerkę z sanatorium, z agencji towarzyskiej, barmankę z klubu studenckiego. Różnica wieku między najstarszym, a najmłodszym z nich wynosi 60 lat.
***
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Justyna Pobiedzińska (autorka książki "Napiwku nie będzie. Sekrety kelnerów")
Data emisji: 16.02.2020
Godzina emisji: 16.09
pj