Utopence - z czeskiej kuchni na karnawałowy stół

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 11:53
Utopence - w języku polskim "topielce" - to serdelkowate parówki zatopione w occie z dodatkiem warzyw i ostrych przypraw. Idealnie sprawdzą się na domówkach, ale niekoniecznie na Instagramie. 
Utopence - jak zamarynować parówki w domu?
Utopence - jak zamarynować parówki w domu?Foto: stockfoto/Shutterstock.com

Danie trudne w stylizacji

- Trzeba by było trochę się napracować, żeby to danie dobrze wyglądało na zdjęciu, ale nie ma rzeczy niemożliwych - śmieje się kulinarna blogerka Gosia Kijowska. - Poza tym tu chodzi tylko o nasze wizualne uprzedzenia, bo w smaku parówki w ocie naprawdę nie są złe. Choć jest to danie, które się albo kocha, albo nienawidzi. Utopence podaje się się w czeskich gospodach najczęściej prosto z słoików, które stoją na przykład na barze. Wielu turystów myśli, że to element dekoracji, tymczasem to jedna z najpopularniejszych przekąsek do piwa u naszych południowych sąsiadów. 

Przepis na utopence

Do przygotowania tego dania używa się specjalnych parówek. Špekáčky to rodzaj kiełbasy produkowany z 50 proc. wołowiny, 20 proc. wieprzowiny i 30 proc. posiekanej w kostkę słoniny. Powinny mieć około 3-4 cm średnicy i mieć długość około 5-7 cm. - W Polsce może być problem, żeby je kupić. Ale nawet Czesi już nie trzymają się tej receptury - mówi gość Czwórki. - Ja używam serdelków, ewentualnie parówek i z doświadczenia wiem, że lepsze są te grubsze. Te z plastikowej folii raczej się nie sprawdzą. Do tego przygotowuję marynatę z octu, z dodatkiem cebuli, czosnku, papryczki chili i gorczycy. Taką ostudzoną zalewę przelewam do dużego słoja z parówkami, zamykam go i odstawiam na 10 do 14 dni. To optymalny czas marynowania kiełbasek. Utopence na pewno sprawdzą się w imprezowym menu. 

Posłuchaj
17:56 CZWÓRKA NNZ - utopence 14.01.2023.mp3 Utopence - jak przysmak Czechów przygotować w domu? (Nie na-żarty/Czwórkka)

Pierwsze špekáčky pojawiły się w 1891 roku w Pradze na Wystawie Jubileuszowej. Od 2011 roku kiełbaski te są na liście Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności, które rejestruje się w Komisji Europejskiej.

Sprawdź też:

Ulubione dania południowych sąsiadów

Czesi zajadają się także knedliczkami i smażonym serem. - Smażony ser to danie, które powstało w czasach głębokiej komuny. Mięso było bardzo drogie, a ser bardzo tani, ktoś wpadł na pomysł, żeby zrobić z sera coś a'la schabowy - opowiadał w Czwórce Bohumir Vosahlo. - To proste danie, szybkie i ma rzesze zwolenników. Obowiązkowym dodatkiem do smażonego sera jest sos tatarski. Każdy w Czechach ma swój przepis. - W moim są ogórek konserwowy drobno pokrojony, cebula pokrojona, majonez, śmietana 18 proc. i zalewa z ogórków konserwowych dodana do smaku - wymieniał. - W Czechach nie dajemy np. grzybów, pietruszki czy koperku do sosu tatarskiego. Wbrew pozorom do smażonego sera nie podaje się także żurawiny, ona zastrzeżona jest dla wołowiny czy sera camembert. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Gosia Kijowska (autorka bloga Dayli Cooking)

Data emisji: 14.01.2023 

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Fish and chips - jak przyrządzić w domu brytyjską klasykę?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 09:30
Fish and chips, czyli ryba w panierce podawana z frytkami, to jedna z najbardziej znanych brytyjskich potraw. Jak podkreśla mistrzyni kuchni Alicja Strasburger, każdy, kto wybrał się na Wyspy, powinien choć raz jej spróbować. - To kultowe danie - mówiła gość Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barszcz ukraiński - historia narodowej potrawy Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 15:30
- Jednego przepisu na barszcz ukraiński nie ma, a żeby powiedzieć o wszystkich wariantach, trzeba byłoby spędzić kilka dni - mówi w Czwórce Ihor Lylo, historyk z Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie i dyrektor Instytutu Kuchni Galicyjskiej.
rozwiń zwiń