Nowe ekologiczne paliwo powstaje na Politechnice Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 22:04
Badacze opracowali technologię produkcji eteru dimetylowego. Dzięki temu na rynku pojawi się ekologiczna alternatywa dla oleju napędowego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/zieusin

Naukowcy z gdańskiej Politechniki pod lupę wzięli eter dimetylowy, czyli bezbarwny gaz, który wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu. Między innymi w chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym. Używa się go także w kuchenkach gazowych, zamiast propanu-butanu. Jak powstaje takie ekologiczne paliwo? Najpierw, z gazu ziemnego, w reakcji z dwutlenkiem węgla powstaje tak zwany gaz syntezowy. Potem gaz ten pod dużym ciśnieniem w nowatorskim układzie i w obecności stworzonego przez zespół katalizatora zamieniany jest w eter.

"Zarówno katalizator, który został przez nas poddany modyfikacjom, jak i reaktor naszego demonstratora zostały zgłoszone do ochrony patentowej. Opracowana przez nas metoda zapewnia większą opłacalność ekonomiczną i energetyczną w procesie tworzenia eteru. Dzięki badaniom w demonstratorze, udowodniliśmy ostateczną koncepcję technologii, która nadaje się już do bezpośredniego wdrożenia"– informują badacze z PG. Zalet takiego nowego paliwa jest wiele - nie emituje toksycznych, tworzących smog cząstek stałych, łatwo jest go skroplić, przechowywać i transportować.

mk