Dawna kuchnia słowacka to ziemniaki, mleko, kapusta. Mięso było luksusem Jan Bosnovic
Bryndzowe haluszki na jesień
Kapusta pod wszelkimi postaciami, haluszki i przede wszystkim ser bryndza - tak smakuje Bratysława. - Bryndzowe haluszki to nasza potrawa narodowa. Są to kluseczki ziemniaczane z serem i skwarkami oraz ze szczypiorkiem. To idealna potrawa na jesień, dodaje energii i witalności - opowiada Jan Bosnovic. - Bryndza z owczego mleka jest bardzo zdrowa, Słowacy dodają ją do wielu dań, robią z niej także zupę oraz ciasta.
14:16 CZWÓRKA W oszukiwaniu umami - slowacja 28.08.2021.mp3 Słowacja - osobisty przewodnik Martyny Matwiejuk (W poszukiwaniu umami/Czwórka)
Tradycje kuchni słowackiej są pięknie modyfikowane przez dzisiejszych szefów kuchni. Jeśli ktoś nie lubi bryndzy, paluszki może zjeść z kapustą albo z jagnięciną Jan Bosnovic
Jeśli zapytać mieszkańców Słowacji o ich ulubiony smak z dzieciństwa, to bez wahania wymienią buchty i szulance. - Buchty to nic innego jak nadziewane kluski na parze, które robi się w każdym domu. A szulance to odpowiednik polskich kopytek, które podaje się z makiem, orzechami i z cukrem - wyjaśnia rozmówca Martyny Matwiejuk. - Te potrawy w ostatnim czasie znów wróciły do łask i są "odtwarzane" w wielu słowackich restauracjach.
Posłuchaj także:
Bratysława - miasto na styku
Kowno, Zarzecze, Troki. Litwa poza szlakami
Jak na stolicę miasto usytuowane jest dość nietypowo, bo tuż przy samej granicy z Austrią. Leży nad Dunajem i żyje nieco w cieniu swoich dwóch bardziej popularnych sąsiadów: Wiednia oraz Budapesztu. - Ale to właśnie kameralność Bratysławy nadaje temu miastu wyjątkowy klimat - opowiada autorka audycji. - Zachęcam do tego, by odwiedzić dzielnicę Devin, której największą atrakcją są ruiny zamku położone na 200-metrowym klifie. Rozpościera się z niego fantastyczny widok na Dunaj i leżącą tuż za nim Austrię.
Bratislava Slovakia Official Video / BeOnMind
Nie obudź nietoperza
Czy bać się nietoperzy? "To pożyteczne i niegroźne ssaki"
Słowacja ma wiele do zaoferowania także tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Są tu aqua-parki, SPA, parki narodowe i jaskinie. - Na terenie kraju znajduje się 6200 jaskiń, 12 z nij jest udostępnionych dla turystów. Ale - co ważne - można je zwiedzać tylko do połowy listopada - podkreśla Martyna Matwiejuk. - Powód jest bardzo prosty: żyją w nich, objęte ochroną, nietoperze, które w tym czasie wchodzą w sen zimowy i nie wolno im przeszkadzać w hibernacji.
***
Tytuł audycji: "W poszukiwaniu umami"
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Jan Bosnovic
Data emisji: 28.08.2021
Godzina emisji: 09.09
kul