Meteory - monastyry na szczytach skał

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 13:50
Wraz z Martyną Matwiejuk wybieramy się do centralnej Grecji, gdzie znajduje się niezwykła kraina. Wysokie skały z czarnego piaskowca, zwane Meteorami, a na ich szczytach monastyry.
Klasztor Przemienienia Pańskiego inaczej zwany Wielkim Meteorem
Klasztor Przemienienia Pańskiego inaczej zwany Wielkim MeteoremFoto: shutterstock/Poppy Pix

Monastyry na wysokościach

Kalambaka w Tesalii to najlepsze miasteczko do odwiedzania tych wysoko położonych klasztorów. Pierwsi mnisi pojawili się w okolicy w X wieku i w grotach skalnych tworzyli pustelnie. Z czasem swoje miejsca kontemplacji przenosili wyżej. - Według legendy św. Atanazy dotarł na jeden ze szczytów podróżując na skrzydłach orła. Tam też założył słynny monastyr, znany jako Wielki Meteor - opowiada autorka audycji. - Pierwsze klasztory na szczytach powstały w XIV wieku, budowano je tak, że zdają się zespajać ze skałą.

W latach rozwoju wybudowano ponad 20 takich monastyrów. Przez lata niszczały i były odbudowywane. Do dzisiaj można zwiedzać jedenaście z nich, a w sześciu z nich mieszkają mnisi i mniszki. Malowniczo położone, pełne tajemnic klasztory co roku przyciągają tysiące turystów, dlatego najlepiej zwiedzać je o poranku. Różnią się od siebie wielkością i położeniem, wszystkie jednak porywają architekturą, zabytkami sakralnymi, dbałością o detale, a przede wszystkim pięknymi widokami.


Klasztor Varlaam

Do jednych z najpiękniejszych należy Klasztor Varlaam. - Podchodząc do tego klasztoru czułam się jakbym forsowała mury średniowiecznego zamku. Na terenie samego kompleksu jest wiele osobliwości - opowiada Martyna Matwiejuk. - Według podań, Varlaam był pustelnikiem, który w XIV wieku wybudował na szczycie trzy kościółki. Jest tam piękny taras z drzewami owocowymi i dzwonnicą, a także wieża wyciągowa. To dzięki niej wciągano mnichów na górę. Monastyry, oprócz tego, że pełniły swoją modlitewną rolę, także były zalążkiem ducha oporu w trakcie okupacji tureckiej w XV i XVI wieku.


Zobacz także


Spektakularny Wielki Meteor

Do najbardziej spektakularnych i największych należy, położony najwyżej, klasztor "Przemienienia Pańskiego" inaczej nazywany "Wielkim Meteorem".

- Moim marzeniem było odwiedzić Meteory. Pojechaliśmy na dwa dni, żeby spokojnie je zobaczyć. Zaczęliśmy zwiedzanie wcześnie rano przed wycieczkami, więc uniknęliśmy tłumów turystów - mówi Magda Kuchta. - Zdecydowanie mniej pielgrzymów także jest w mniejszych klasztorach. Warto rozłożyć siły i spędzić dwa dni na ich obejrzenie. Promuję podróżowanie w stylu slow travel i poświęcam sporo czasu na zwiedzanie i poczytanie o danym miejscu. W trakcie podróży zwracam uwagę na detale. Lubię nieśpiesznie spędzać czas w odwiedzanych miejscach, aby poczuć ich atmosferę.   


Posłuchaj
20:55 Czworka/Światła wielkiego miasta - Meteory Grecja - 07.01.2023.mp3 W audycji mówimy masywie klasztornym Meteory w Grecji (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk 

Gość: Magda Kuchta (podróżniczka, autorka przewodników i twórczyni bloga podróżniczego)

Data emisji: 07.01.2023

Godzina emisji: 10.08

aw

Czytaj także

Kraków - miasto legend, "baniek" i kamieniołomów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 12:20
Gdyby zapytać obcokrajowców o znane im polskie miasta, z pewnością to znalazłoby się w pierwszej trójce. Turystów można tu spotkać na każdym kroku - przechadzają się po rynku, odpoczywają na Plantach, tłoczą się w knajkach na Kazimierzu.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lazurowe Wybrzeże. Czym przyciąga turystów?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 13:00
Wyruszamy nad Morze Liguryjskie, żeby sprawdzić, czy położone nad nim miejscowości są atrakcyjne również zimą. Czym kusi Nicea i czy to kierunek tylko dla bogatych?
rozwiń zwiń