- 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik.
- Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!".
- Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.
Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik - kiedy się odbędzie?
Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu - to wszystko można będzie zobaczyć już 15 czerwca 2024 roku na PGE Narodowym w Warszawie. To tam odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik, największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych.
W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: "Nie do wiary!". W sobotę w godz. 11.00-20.00 na błoniach Stadionu Narodowego uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, kultowe eksperymenty naukowe, liczne doświadczenia oraz zapierające dech w piersiach pokazy dla osób w każdym wieku. Na miejscu będą reporterzy Czwórki, którzy już przygotowują się do wydarzenia. Sprawdzamy m.in., co to są paradoksy logiczne.
Paradoks kłamcy - o co chodzi?
Paradoks kłamcy, paradoks dziadka, paradoks ciotki, paradoks wody i diamentu… Każdy, kto posługuje się żelazną logiką, dostrzega, że wokół dzieją się rzeczy, które przypominają zaklęte koło. Mowa o paradoksach, czyli twierdzeniach logicznych prowadzących do zaskakujących wniosków. Jedną z osób, które się zajmowały takimi koncepcjami, był Alfred Tarski, którego prace otworzyły przed logiką XX wieku nowe obszary badawcze. To jeden z najwybitniejszych logików, twórca semantycznej definicji prawdy. Tarski chciał zdefiniować prawdę w ten sposób, by rozważanie nie prowadziło do tzw. paradoksów semantycznych (jak np. w przypadku paradoksu kłamcy, który można zilustrować słowami: "czy jeśli kłamca mówi, że kłamie, to kłamie czy mówi prawdę?")
Alfred Tarski i definicja prawdy
- Wystarczy powiedzieć "ja teraz kłamię", jednak zdanie, które wypowiedziałem, jest prawdziwe, bo ja mówię jednak prawdę. A skoro mówię prawdę, to prawdą jest, kiedy mówię, że kłamię, i znowu się to zapętla. I to zdanie samo siebie wyklucza - tłumaczy Marcin Trepczyński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. - Alfred Tarski stworzył nową definicję prawdy. Zdanie jest prawdziwe wtedy, kiedy p (p to symbol metajęzykowego przekładu zdania "p" - red.). Czyli zdanie "Teraz świeci słońce" jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, kiedy teraz świeci słońce. I to posłużyło informatykom do tego, żeby mówić o pewnych formułach, redefiniować je, co stworzyło nowe ścieżki w ich pracy.
- Jest też paradoks ciotki, która lubi wszystkich, którzy nie lubią siebie, a nie lubi tych, którzy siebie lubią. Podobnie cyrulik sewilski, który goli tylko tych, którzy sami się nie golą. W takim razie co, kiedy sam siebie goli? - zastanawia się gość Czwórki. - Jest też paradoks wody i diamentu. Diamenty są bardzo drogie, a woda jest tania, podczas gdy diamenty w zasadzie nie są nam potrzebne do przeżycia, a bez wody nie damy rady przeżyć 2-3 dni. Jest również np. paradoks nieistnienia, tzn. gdy mówimy np. że pegazy nie istnieją, ale mówimy już o czymś, o jakimś przekazie, że nie istnieje, to jak on nie istnieje?
03:30 CZWORKA/Czwórka do piątej - Piknik_naukowy paradoks kłamcy 10.05.2024.mp3 Zaproszenie na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. O paradoksach logicznych mówi Marcin Trepczyński z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego (Czwórka do piątej/Czwórka)
Na te i wiele pytań postaramy się odpowiedzieć podczas 27. Pikniku Naukowego, który będzie także doskonałą okazją do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym.
***
Tytuł audycji: Czwórka do piątej
Prowadzi: Weronika Puszkar
Data emisji: 10.06.2024
Godzina emisji: 16.30
aw/uk/PR Historia/wmkor