Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Krakówka 06.06.2011

Chemia to magia!

Zaklęte węże, ujarzmione wulkany i eliksiry Harry'ego Pottera na obchodach Międzynarodowego Roku Chemii 2011.
Chemia to magiaGlow Images/East News

2 i 3 czerwca na terenie Instytutów Chemii Fizycznej i Chemii Organicznej PAN odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Roku Chemii 2011. Pierwszy dzień przeznaczono na spotkania przedstawicieli świata nauki i przemysłu, drugi był otwarty dla publiczności.

Dzieci ze szkół podstawowych mogły powalczyć o puchar w turnieju magicznym "Chemiczny Harry Potter". Dla starszych Instytut Chemii Fizycznej PAN przygotował efektowne doświadczenia, które mogą być bezpiecznie przeprowadzone tylko przez profesjonalnych chemików. Zaprezentowano m.in. wybuchające wulkany, płyny "magicznie" zmieniające kolory, wijące się węże faraona i chemiczne ogrody z rosnącymi w oczach, różnokolorowymi "roślinami". Odważni mogli napić się nawet świecącego napoju!

Międzynarodowy Rok Chemii jest dobrym pretekstem do rozmów na temat polskiej nauki i możliwości jej rozwoju.

Przed II wojną światową trzech chemików: prezydent Mościcki, minister Świętosławski i wicepremier Kwiatkowski, zajmowało kluczowe miejsca w administracji państwowej. Powstawało wtedy wiele zakładów chemicznych, np. w Tarnowie-Mościcach czy w Chorzowie.

- Chemia jest centralną dyscypliną, ważną zarówno dla biologii, jak i dla inżynierii materiałowej czy fizyki - mówił w "Wieczorze Odkrywców" wybitny chemik, wiceprezes PAN, prof. dr hab. Marek Chmielewski. Niestety, od dłuższego czasu polskie rządy nie poświęcają na nią wystarczająco dużo pieniędzy.

- Nie da się zamówić w laboratorium uczonego odkrycia na miarę Nobla - stwierdza ekspert. - Trzeba finansować badania, zwłaszcza te najciekawsze, a wtedy będziemy mieć wybitne osiągnięcia.

---

W audycji także o osiągnieciach polskich astrochemików badających przestrzeń międzygwiazdową oraz o obserwacjach ruchu białek w cytoplaźmie.

Gośćmi Krzysztofa Michalskiego byli: prof. Robert Kołos, Ewelina Kalwarczyk, Tomasz Kalwarczyk i dr Marcin Gronowski.

(AK)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy wybrać "Chemia to magia!" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.