Paweł Słójkowski 19.11.2013

Polska - Irlandia. Bezbarwny remis nie dał kibicom radości

Słaba postawa zawodników w meczu ze Słowacją wzbudziła na trybunach negatywne reakcje. We wtorkowy wieczór piłkarze Adama Nawałki zremisowali 0:0 w spotkaniu towarzyskim z Irlandią.
Polska - IrlandiaPolska - IrlandiaPAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Polska - Irlandia. Krzysztof Ratajczak komentuje początek spotkania (PR1)
  • Polska - Irlandia. Krzysztof Ratajczak komentuje pierwszą połowę spotkania (PR1)
  • Polska - Irlandia. Krzysztof Ratajczak komentuje zakończenie pierwszej połowy spotkania (PR1)
  • Polska - Irlandia. Krzysztof Ratajczak komentuje początek drugiej połowy spotkania (PR1)
  • Polska - Irlandia. Krzysztof Ratajczak komentuje zakończenie spotkania (PR1)

Zapraszamy do wysłuchania relacji Krzysztofa Ratajczaka, który na żywo komentował mecz na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy też do podsumowania rewanżowych spotkań barażowych o mundial w strefie europejskiej: Brazylia 2014. Mecze o wszystko w Europie

Polscy piłkarze przerwali serię trzech porażek (z Ukrainą 0:1, Anglią oraz Słowacją po 0:2) i to był jedyny pozytywny akcent spotkania z Irlandią. Ponad 31 tysięcy kibiców mocno rozczarowanych opuszczało poznański stadion, bo styl gry biało-czerwonych, jak i poziom widowiska nie mógł się podobać.
Przed meczem z Irlandią sztab szkoleniowy zapowiadał zmiany w składzie, ale jednocześnie zapewniał, że nie będzie żadnej rewolucji. Tymczasem w wyjściowej "11" znalazło się tylko trzech zawodników, którzy rozpoczynali spotkanie ze Słowacją: Waldemar Sobota, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski.

Robert
Robert Lewandowski (P)

Ten ostatni wystąpił w zespole narodowym po raz 60. i tym samym, już w wieku 25 lat, trafił do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Napastnik Borussii Dortmund przed spotkaniem otrzymał od prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka okolicznościową paterę. Wejście do tego elitarnego grona Lewandowski nie okrasił błyskotliwym występem i po niespełna godzinie gry opuszczał boisko ze skwaszoną miną.

Mecz nie przyniósł większych emocji. I jednej i drugiej drużynie gra wyraźnie się nie kleiła. Było dużo walki, ale głównie w środku polu, a sytuacji jak na lekarstwo.
Nawałka przeciwko Irlandii w roli rozgrywającego postawił na Jakuba Błaszczykowskiego, a na prawym skrzydle pojawił się debiutujący w reprezentacji Piotr Ćwielong. Pomocnik VfL Bochum był jednak mało widoczny i tego występu nie zaliczy do udanych. Aktywny w pierwszej połowie był Waldemar Sobota.

Polska
Polska - Irlandia

Obaj bramkarze - Wojciech Szczęsny i David Forde w całym meczu nie mieli zbyt wiele pracy. W 21. minucie polski golkiper miał szczęście, gdyż Stephen Kelly po dośrodkowaniu z rzutu rożnego z pięciu metrów nieczysto uderzył głową. Chwilę później ożywiły się trybuny, ale Lewandowski nie doszedł do dośrodkowania, a strzał zza linii pola karnego Błaszczykowskiego był zbyt anemiczny.
W 37. minucie wprowadzony chwilę wcześniej doświadczony defensor John O'Shea ręką zatrzymał akcję polskiego napastnika, który mógł znaleźć się w sytuacji sam na sam. Słowacki arbiter ukarał Irlandczyka tylko żółtą kartką.
Po przerwie niewiele się zmieniło, choć w miarę upływu czasu to podopieczni Nawałki wykazywali więcej zaangażowania. Za dużo było jednak nieporozumień, niedokładności w podaniach. Zawodnicy sporadycznie decydowali się na strzały z dystansu, a te zwykle blokowali obrońcy. Kibice tym razem do końca starali się wspierać piłkarzy, ale ich główna prośba "Polska gola" nie została wysłuchana. To już czwarty z rzędu mecz Polaków bez zdobyczy bramkowej.

Polska - Irlandia 0:0
Żółte kartki: Polska - Michał Pazdan; Irlandia - John O'Shea.