Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 06.03.2012

Coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne

Do placówek psychiatrycznych co roku zgłasza się 1,5 mln chorych - twierdzi prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Coraz więcej Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne  Glow Images/East News

Liczba osób leczonych na zaburzenia psychiczne w latach 1990-2004 zwiększyła się o 131 proc.

Z badań CBOS wynika, że aż 85 proc. Polaków ocenia warunki życia w naszym kraju, jako szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Powodem jest obawa przed bezrobociem, kryzysem rodziny (47 proc.) i biedą (41 proc.).

Z kolei 38 proc. badanych obawia się uzależnienia od alkoholu lub narkotyków. Nowym zagrożeniem dla naszego zdrowia psychicznego jest praca ponad normę, od 10 do nawet 14 godzin na dobę – twierdzą psychiatrzy i psychologowie. Boimy się, iż nie sprostamy wymaganiom i oczekiwaniom pracodawcy, a jednocześnie mamy duże poczucie obowiązku, często narzucane przez pracodawcę. A pracodawcy celowo utrzymują pracowników w przekonaniu, iż są mało wydajni i opieszali, a jednocześnie stawiają wymagania, które nie mogą być spełnione. Sami też, jako kadra kierownicza podlegają podobnym naciskom. Skutkiem tego jest rozbicie rodziny, depresja, choroby somatyczne, przedwczesna umieralność oraz ogólnie zła jakość życia psychicznego. Niepokojące jest, że depresja, podobnie jak i inne choroby psychiczne, jest negatywnie postrzegana w naszym społeczeństwie.

/

Z badań GUS natomiast wynika, że 25 proc. osób badanych przyznało, że czuje się "wyczerpanych i wykończonych", 28 proc., że jest "zmęczonych", 16 proc. jest "bardzo zdenerwowanych", a 12 proc. odczuwa "smutek i zmęczenie".

Jakie są skutki depresji i jaki wpływ mają na jakość wykonywanej pracy oraz stosunki między ludzkie wyjaśniają eksperci: Wojciech Eichelberger - psycholog, psychoterapeuta, pisarz i Maja Filipiak z Akademickiego Centrum Psychoterapii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którzy byli gośćmi audycji "Spotkanie z psychologiem".

(mb)