Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 16.10.2014

Zaginiona księga mądrości Wschodu. "Turban mistrza Mansura"

- Książka zaginęła i nie ma jej, więc trzeba ją zrekonstruować, trzeba pomóc tej wcielić się, ukazać się na papierze i przybliżyć czytelnikom. Pełniłem w tym procesie tylko rolę pośrednika - mówi w Jedynce dr Marek Kochan.
dr Marek Kochandr Marek KochanPAP/Andrzej Hrechorowicz
Posłuchaj
  • Sufizm dziś, czyli spotkanie z Markiem Kochanem (Rozdroża Kultury/ Jedynka)
Czytaj także

Pisarz opowiada, że jego najnowsza książka została zainspirowana historią z poprzedniej powieści "Fakir z Ipi". - Sufizm jako droga rozwoju duchowego, poszukiwania harmonii jest mi bliski. Sam sufi to najkrócej mówiąc arabski mędrzec, przy czym sufizm jest nurtem mistycznym - wyjaśnia dr Marek Kochan. Jak dodaje, jeśli odnosić to do islamu, to jest to otwarty, liberalny islam, znajdujący się na antypodach fundamentalizmu.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
- Niektórzy mówią, że sufizm jest pewną syntezą, w której spotyka się chrześcijańska gnoza, żydowska kabała. Wywodzi się to być może z jakiegoś wspólnego pnia wszystkich religii, jeżeli coś takiego istnieje albo też one się w nim spotykają - mówi gość audycji "Rozdroża kultury". Sufizm jest również, jak podkreśla pisarz, próbą szukania harmonii, życia duchowego jednocześnie z praktyką rodzinną, społeczną i zawodową.

Posłuchaj książki "Turban mistrza Mansura" >>>
- Sufi żyje w świecie, nie jest wyabstrahowany, aczkolwiek asceza jest dla niego jakąś ścieżką poszukiwań duchowych. Jest również niedogmatyczny i nie chce się uzależniać ani od biedy, ani od bogactwa - opowiada dr Marek Kochan. Według sufich każda droga rozwoju jest dobra.

''

"Turban mistrza Mansura" to zbiór opowieści sufickich, których autorem był żyjący w XIV wieku w Bagdadzie arabski mędrzec Ibn Musa al Mansur, zwany Sufim Drogi. Niemal wszystkie egzemplarze tej legendarnej książki zaginęły. Podobno jeden z ostatnich spłonął w Bibliotece Aleksandryjskiej.
Dr Marek Kochan przywraca teksty współczesnemu czytelnikowi i dedykuje je "mówcom i przywódcom". Pisarz, dramaturg i wykładowca od ponad dwudziestu lat doradza w zakresie komunikacji firmom i instytucjom. Jest także autorem powieści, m.in. "Plac zabaw" i "Fakir z Ipi" oraz kilkanastu dramatów. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, na tegorocznym festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2014 otrzymał nagrodę za scenariusz do słuchowiska "Trzej panowie jadą autem".

Kim jest sufi Mansur? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Książka "Turban mistrza Mansura" ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiała Anna Stempniak.
(sm, pg)